جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مورد مسائل اساسی به توافق رسیدند

کاخ کرملین با صدور بیانیه‌ای درباره دیدار سه جانبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد: در مورد همه مسائل نمی‌توان به توافق رسید اما طرف‌های شرکت کننده در مورد مسائل اساسی به توافق رسیدند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مورد مسائل اساسی به توافق رسیدند

به گزارش ممتاز نیوز، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از دیدار با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در شهر سوچی، گفت: نشست سوچی فضای بسیار خوبی برای توافقات احتمالی آینده در مورد برخی موضوعات اساسی ایجاد کرده است.

وی گفت: «همکاران عزیز امروز سه جلسه مذاکره برگزار کردیم، ابتدا با هیئت ارمنستان، سپس رو در رو با نخست وزیر ارمنستان، سپس با هیأت جمهوری آذربایجان و رو در رو با رئیس جمهوری آذربایجان دیدار کردیم. به مدت دو ساعت، شاید حتی کمی بیشتر، ما سه نفر با هم گفتگو کردیم. بنا به نظر مشترک ما، جلسه بسیار مفیدی بود. من معتقدم که فضای بسیار خوبی برای توافقات احتمالی آینده در مورد برخی مسائل اساسی ایجاد شد.»

پوتین در ادامه اظهاراتش گفت: امروز بر سر یک بیانیه مشترک به توافق رسیدیم. باید به صراحت بگویم که روی همه چیز توافق نشده است. برخی چیزها باید از متنی که قبلاً در سطح متخصصان کار شده بود حذف می شد. با این حال، من با این ارزیابی کلی موافقم که این نشست مفید بود و شرایط لازم را برای گام های بعدی در جهت حل و فصل اختلاف ایجاد می کند. به علاوه، وقتی به طور کلی صحبت می‌کنم، منظورم هم رویدادهای اخیر و هم وقایعی است که دو سال پیش رخ داده است. ما در آن زمان توانستیم در مورد مسائل اساسی به توافق برسیم و بحث امروز حاکی از آن است که همچنین می توانیم در مورد آینده کشورهایمان به توافق برسیم. وقتی به کشورهای خود اشاره می کنم، منظورم روسیه، آذربایجان، ارمنستان و در واقع همه کشورهای منطقه است. زیرا همه مردمی که در این سرزمین ها زندگی می کنند علاقه مند به عادی سازی روابط هستند.

پوتین گفت: روسیه به نوبه خود تمام تلاش لازم را برای اطمینان از دستیابی به یک راه حل نهایی و جامع انجام خواهد داد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه هم گزارش داد: کاخ کرملین با صدور بیانیه‌ای در باره دیدار سه جانبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد: در مورد همه مسائل نمی‌توان به توافق رسید، اما طرف‌های شرکت کننده در مورد مسائل اساسی به توافق رسیدند و اعلامیه مشترک را پذیرفتند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *