جنگی بزرگ در خاورمیانه در راه است

جنگی بزرگ در خاورمیانه در راه است سایت خبری ممتاز نیوز: 

«گروه سوفان،» سازمان امنیتی مستقر در نیویورڪ، در یادداشتی نوشت: اختلافات فرقه‌ای در خاورمیانه و تسلیح گروه‌های افراطگرا، بزرگترین خطری است ڪه این منطقه را تهدید می‌ڪند. با وجود این ڪه خاورمیانه با مشڪلات متعددی مانند ڪمبود منابع، دولت‌های ضعیف و افراطگرایی دست و پنجه نرم می‌ڪند، اختلافات فرقه‌ای بیش از هر چیز دیگری آن را در معرض نابودی قرار خواهد داد.

در ادامه یادداشت این گروه آمده است: هدف از فرقه‌گرایی، ترویج شعارهای افراطی و خشونت است تا افڪار مردم از تمرڪز بر مشڪلات اجتماعی و اقتصادی منحرف شود و  بر دشمن ساختگی تمرڪز یابد. گرچه اختلاف شیعه و سنی ریشه‌ای تاریخی دارد و به طور تقریبی می‌توان گفت قدمت آن به اندازه عمر اسلام است، اختلافات ڪنونی بیشتر در نتیجه رقابت‌های منطقه‌ای و بازی‌های ماهرانه سیاسی ایجاد شده‌اند.

«علی خدری،» دستیار ویژه پنج سفیر آمریڪا در عراق و مشاور ارشد سه تن از رهبران فرماندهی مرڪزی این ڪشور بین‌ سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹، با اذعان به تشدید اختلافات اهل سنت با شیعیان گفت: تصور می‌ڪنم بیش از آن ڪه شاهد روبراه شدن شرایط در خاورمیانه باشیم، با خطر وخیم‌تر شدن آن مواجه هستیم.

خدری در ادامه گفت: از زمان حمله آمریڪا به عراق در سال ۲۰۰۳، اختلافات فرقه‌ای افزایش یافته است. اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه، نیز آخرین نمونه آن است.

هر دو طرف سنی و شیعه خود را برای در دست داشتن قدرت محق می‌دانند. در طرف شیعه ایران، عراق، رئیس‌جمهور سوریه و حزب‌الله لبنان و در طرف سنی، عربستان، ترڪیه و ڪشورهای حوزه خلیج فارس قرار دارند. 

به باور خدری، هر دو طرف اطمینان دارند قدرت برحق منطقه هستند؛ اما در عین حال از آتشی ڪه در نهایت دامن آن‌ها را خواهد گرفت تا نقطه پایانی بر این تنش‌ها باشد می‌هراسند.

در ادامه این گزارش آمده است: جنگ سرد میان دو طرف در روزهای اخیر ڪم‌رنگ شده است و آن‌ها به سمت نزاعی رو در رو در حرڪتند. دو طرف معتقدند در صورت بروز جنگ، پیروز میدان خواهند بود. حسی ڪه بسیار خطرناڪ است و زمانی ڪه ظهور می‌یابد، وقوع جنگ ناگزیر می‌شود. جنگ مذڪور نه فقط خاورمیانه، بلڪه جهان را درگیر خواهد ڪرد.

در پایان این گزارش آمده است: اما همه ڪارشناسان چنین عقیده‌ای ندارند. «مارڪ لینچ،» پژوهشگر برنامه خاورمیانه در اندیشڪده «ڪارنگی،» اعتقاد دارد: درباره پیامدهای اقدامات فرقه‌ای عربستان، بیش از حد اغراق شده است؛ با این وجود، با توجه به انعڪاس هر روزه خشونت‌های فرقه‌ای در رسانه‌ها، این بازی در آینده بسیار خطرناڪ‌تر از گذشته خواهد بود. بنابراین، ڪنترل احساسات فرقه‌گرایانه نیز بسیار دشوارتر از  ایجاد آن‌ها می‌شود.  

باز نشر: www.momtaznews.com |سایت ممتاز نیوز | اخبار ایران و جهان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ