جهاد کشاورزی نظارت صحیحی بر چگونگی ورود سموم به کشور ندارد

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه جهاد کشاورزی نظارت صحیحی بر چگونگی ورود سموم به کشور ندارد گفت: دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخ‌گوی چرایی ورود سموم غیراستاندارد به کشور و همچنین استفاده در زمین‌های کشاورزی باشند.

سموم

به گزارش گروه سلامت ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری دانا(داناخبر)، محمدجواد نظری‌مهر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عوامل متعددی در شیوع و گسترش بیماری‌ها در کشور دخیل است،‌ به خانه ملت: متاسفانه گسترش استفاده از سموم بیش از حد مجاز و همچنین سموم غیراستاندارد علاوه بر تاثیرگذاری بر آب و خاک عامل عمده بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان شده است.

جهاد کشاورزی نظارت صحیحی بر چگونگی ورود سموم به کشور ندارد

نماینده مردم بندرگز، بندرترکمن، گمیشان و کردکوی در مجلس شورای اسلامی، در رابطه با استفاده از سموم غیر استاندارد و تقلبی در مزارع کشاورزی، افزود:‌ دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخ‌گوی چرایی ورود سموم غیراستاندارد به کشور و همچنین استفاده در زمین‌های کشاورزی باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند با اجرای سیاست‌های تشویقی کشاورزان را به استفاده کمتر از سموم و تولید ارگانیک محصولات دعوت کند، گفت: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی  نظارت صحیحی بر چگونگی ورود سموم به کشور ندارد.

وجود دست های پنهان در واردات سموم غیراستاندارد

نظری‌مهر با تاکید بر اینکه باید دست‌های پنهانی که اقدام به واردات سموم تقلبی به کشور می‌کنند را قطع کرد، افزود:‌ متاسفانه وجود رانت در بخش‌های مختلف موجب شده برخی افراد بتوانند از طریق اخذ مجوز از بخش های مختلف دولتی نسبت به واردات سموم غیراستاندارد اقدام کنند.

وی ادامه داد: سموم غیراستاندارد علاوه بر اینکه به نابودی درختان و محصولات آنان می‌انجامد تهدید جدی برای سلامت جامعه نیز به شمار می رود.

آلودگی آب و خاک برخی نواحی کشور بر اثر استفاده از سموم غیر استاندارد

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه متاسفانه سموم غیراستاندارد در حال حاضر به آلوده کردن آب و خاک در برخی نواحی کشور منجر شده، گفت: دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری باید با تمام قوا نسبت به تصفیه آب اقدام کنند و اجازه ورود آب فاضلاب به زمین‌ها کشاورزی را ندهند.

وی افزود: دولت باید با نظارت دقیق بر رعایت استانداردها از نفوذ هر نوع آلاینده‌ای به خاک و آب جلوگیری کنند.

عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: فراکسیون محیط زیست مجلس به جد پیگیر دعوت از مسوولان برای تامین سلامت مردم است.


خبرگزاری دانا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *