جهش‌های تازه سبب ادامه شیوع بیماری‌های روانی

۲۷ آبان ،
ممتاز نیوز : یک بررسی تازه نشان می‌دهد که اشخاص مبتلا به بعضی از اختلالات روانی نسبت به میزان میانگین فرزندان کمتری دارند و به این ترتیب ادامه شیوع این اختلالات نه به خاطر وراثت بلکه به سبب جهش‌های تازهی است که در اشخاص ایجاد می‌شود.

به گزارش تفسیری ممتاز نیوز به نقل از همشهری ؛ این بررسی نشان داد که مردان و زنان دچار اختلال دو قطبی، بی‌اشتهایی عصبی یا اختلال سوءمصرف مواد کودکان کمتری نسبت به میانگین دارند،‌و در مردان دچار افسردگی شمار فرزندان اندکی کمتر از میانگین است. (در زنان دچار افسردگی شمار کودکان به همان اندازه جمعیت عادی بود).

رابرت پاور،‌ از موسسه روانپزشکی کینگز کالج لندن،‌ و سرپرست این پ‍‍‍ژوهش می‌گوید: “پیام اصلی این بررسی این است که ظاهرا دچار شدن به یک بیماری روانپزشکی به شدت شمار فرزندانی را یک فرد می‌تواند داشته باشد،‌به خصوص در مردان،‌کاهش می‌دهد.”

این پ‍ژوهشگران می‌گویند این یافته‌ها می‌تواند معمای قدیمی در روانپزشکی را حل کند:‌ اگر اشخاص دچار اختلالات روانی گرایش به داشتن فرزندان کمتر دارند،‌ چگونه است که ژن‌های مربوط به اختلالات روانی در جمعیت انسانی باقی مانده‌اند؟

برای مثال اسکیزوفرنی به میزان بسیاری ارثی است،‌بنابراین انتظار می‌رود با توجه به کمتر بچه‌دار شدن بیماران،‌ شیوع آن در طول نسل‌های متوالی کمتر شود. اما ظاهرا این عارضه همچنان یک درصد جمعیت را گرفتار می‌کند؛ بنابراین به نقل از پاور حهش‌های تازه با سرعت کافی رخ می‌دهند که این شیوع را حفظ کنند.به گفته این پژوهشگران جهش‌های تازه یا سازوکارهای هنوز ناشناخته‌ای درباره شیوع اوتیسم و بی‌اشتهایی عصبی هم مطرح است.

پژوهشگران در این بررسی داده‌هایی درباره اشخاص متولد شده در سوئد میان سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ را جمع‌آوری کردند. آنها در این بررسی به تعداد کودکان این اشخاص و تشخیص اختلالات روانی در آنها توجه کردند.

به گفته این پژوهشگران این یافته که مردان دچار اختلالات روانی کاهش بیشتری نسبت به زنان دچار اختلالات روانی در بچه‌دار شدن پیدا می‌کنند،‌ غافلگیرکننده نیست. زنان در انتخاب جفت نسبت به مردان “مشکل‌پسندتر” می باشند،‌و بنابراین زنان با احتمال کمتری از مردانی بچه‌‌دار خواهند شد که این اختلالات روانی را دارند.

در این بررسی اشخاص دچار اوتیسم و اسکیزوفرنی کمترین شمار فرزندان را داشتد. به نقل از پژوهشگران به این ترتیب احتمالا این دو اختلال روانی نسبت به سایر اختلالات روانی به میزان بیشتری با جهش‌های تازه حفظ می‌شوند.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *