جهش قیمت ها دوباره تکرار می شود؟

به گزارش نوساز به نقل از خبرنگار ایلنا، ابتدای سال جاری بود که کارشناسان مسکن افزایش ۵۰ درصدی قیمت مسکن در نیمه نخست سال را پیش بینی کردند که در حال حاضر این پیش بینی ها محقق شده است.آشفتگی بازار ارز که این روزها با دخالت دولت‏،مقداری آرام شده و از التهاب آن کاسته شده است،عاملی دیگری است که سبب شده‏،مسکن یکبار دیگر کانون توجه در اقتصاد قرار بگیرد.

پیش بینی ها حکایت از افزایش قیمت در بخش مسکن دارد.کارشناسان می گویند: مسکن که از ابتدای سال جاری جهش قیمتی خود را بی سروصدا آغاز کرده،با شروع نیمه دوم سال در انتظار جهش دوباره ای از قیمت ها در سایه رکود بازار ارز است.

بیت الله ستاریان استاد دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی قیمت مسکن در شش ماهه نخست سال جاری، گفت: پیش بینی ما برای فصول پاییز و زمستان ادامه افزایش قیمت مسکن در پایتخت است.

وی با اشاره به نوسانات نرخ در ارز تصریح کرد: در صورتی که حتی نرخ ارز هم در بازار تثبیت شود، افزایش قیمت مسکن همچنان روند صعودی خود را ادامه خواهد داد، زیرا هر سیاست اقتصادی دولت،بیشترین تاثیر را در بخش مسکن به جای خواهد گذاشت.

ستاریان اظهار داشت: افزایش قیمت در بخش مسکن در ماه رمضان تا حدودی ثابت بود، اما این افزایش قیمت بعد از ماه رمضان دوباره آغاز شد.

به گفته این استاد دانشگاه این افزایش قیمت تا انتهای مهرماه ادامه خواهد داشت.

ستاریان با بیان این که تا پایان امسال نیز شاهد افزایش ۵۰ تا ۵۵ درصدی در قیمت مسکن خواهیم بود، گفت:کاهش قیمت مسکن بسیار بعید است،تنها اقدامی که دولت می تواند در این بخش انجام دهد‏ ثبات قیمتی در این بخش است.

ویترین قیمت های پاییزی

به گزارش خبرنگار ایلنا،در حال حاضر قیمت یک واحد آپارتمان ۴۰ متری نوساز در منطقه جیحون تهران در روز جاری ۹۶ میلیون تومان است،این درحالی است که قیمت یک واحد آپارتمان ۴۰ متری یک سال ساخت در منطقه نارمک ۹۸ میلیون تومان تعیین شده است.

در خیابان جمهوری نیز یک واحد ۴۰ متری ۱۶ سال ساخت ۹۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت یک واحد آپارتمان ۴۱ متری نوساز در منطقه شهران هم اکنون ۶۴ میلیون تومان و قیمت یک واحد ۴۲ متری باسازی شده در منطقه جهان‌آراء ۲۱۵ میلیون تومان است.

یک واحد آپارتمان ۴۵ متری ۱۳ ساله در منطقه جنت آباد تهران نیز ۱۲۷ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

همچنین در منطقه ارسباران تهران، قیمت یک واحد ۵۵ واحدی دو خوابه ۲۱۵ میلیون تومان تعیین شده ادرحالی که در منطقه جنت آباد جنوبی یک واحد آپارتمان ۵۵ متری با ۱۱ سال ساخت ۱۶۲ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

بر اساس این گزارش، یک واحد آپارتمان ۵۴ متری در منطقه پاستور تهران ۱۴۵ میلیون تومان است.

کارشناسان می گویند:بررسی قیمت های مذکور با توجه به میزان درآمد اقشار متوسط و کم درآمد جامعه و همچنین تورم پنهانی که عدد واقعی آن مشخص نیست، بازار آشفته ای را برای مسکن به تصویر کشیده که نشان می دهد، کنترل بازار مسکن از دستان دولتمردان خارج شده است.


آخرین اخبار
منبع: لقمه
بازنشر: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ