حجم نقدینگی ۳۲۵ هزار میلیارد تومان شد

7-32.jpg

بینا- جدیدترین آمار بانک مرکزی حاکی از آن است که تا پایان فصل سوم سال گذشته میزان حجم نقدینگی در اقتصاد ایران به ۳۲۵ هزار میلیارد تومان رسید. همچنین میزان رشد نقدینگی در سال گذشته در حالی حدود ۱۳ درصد برآورد می‌شود که این میزان در سال ۸۹ بیش از ۲۵ درصد بود.
براساس گزارش ایسنا، میزان حجم نقدینگی در اقتصاد ایران در حالی تا آذر ماه سال گذشته به ۳۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده که این رقم در پایان سال ۸۹ بیش از ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بود.
رشد ۳۱ هزار میلیارد تومانی نقدینگی طی ۹ ماه سال گذشته حاکی از افزایش ۱۰ درصدی این میزان نسبت به سال ۸۹ بوده است.
اگر در فصل پایانی سال گذشته نیز روند رشد نقدینگی به مانند سه فصل نخست این سال باشد آن وقت میزان رشد نقدینگی سال ۹۰ نسبت به سال ۸۹ نیز به بیش از ۱۳ درصد تجاوز نمی‌کند.
این در حالی است که میزان رشد نقدینگی در سال ۸۹ نسبت به سال قبل از آن ۲۵ درصد، در سال ۸۸ نسبت به سال قبل از آن ۲۳ درصد، در سال ۸۷ نسبت به سال قبل از آن ۱۵ درصد و در سال ۸۶ نسبت به سال قبل از آن نیز ۲۸ درصد بوده است.
این آمارها حاکی از آن است که در سال گذشته آهنگ رشد نقدینگی در اقتصاد ایران کمی آرام شده و برخلاف دو سال ۸۸ و ۸۹ که بالای ۲۳ و ۲۵ درصد بوده این بار این میزان به کمتر از نصف آن رشد نقدینگی رسیده است.
براساس آمارهای بانک مرکزی حجم نقدینگی در سال‌ ۸۸ معادل ۲۳۵ هزار میلیارد، سال ۸۷ معادل ۱۹۰ هزار میلیارد، سال ۸۶ معادل ۱۶۴ هزار میلیارد و سال ۸۵ معادل ۱۲۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ