حداکثر قیمت خودروهای داخلی + جدول

۰۷اردیبهشت،

با توجه به میزان تورم بخشی شش ماهه دوم سال ۹۱ اعلامی از سوی بانک مرکزی و با فرض اعلام همین میزان تورم برای شش ماهه اول این سال، حداکثر قیمت های احتمالی پراید، پژو ۴۰۵ SLX، تیبا و سمند ال ایکس EF7 محاسبه شده است.

اسفندماه سال قبل بانک مرکزی به درخواست شورای رقابت، میزان تورم بخشی بعضی از خودروهای داخلی در شش ماهه دوم این سال را براساس نرخ دلار مبادله ای و آزاد محاسبه و اعلام کرد.

تورم بخشی شامل هزینه های تامین مواد اولیه داخلی، هزینه های ارزی، هزینه های تولید، توزیع، فروش و سود خودروساز و مالیات و عوارض و هزینه های شماره گذاری خودروها است.

با توجه به آنکه به طور معمول نرخ تورم شش ماهه اول سال در ایران کمتر از شش ماهه پایانی سال است و با فرض این که در سال ۹۱، میزان تورم بخشی تولید خودروها در شش ماه اول سال حداکثر برابر با میزان تورم شش ماهه دوم سال (اعلامی از سوی بانک مرکزی) بوده باشد، حداکثر قیمت احتمالی بعضی خودروهای داخلی براساس نرخ دلار آزاد و نرخ دلار مبادله ای به شرح زیر محاسبه شده است.

با این فرض و با توجه به آنکه خودروسازان اعلام کرده اند سال قبل موفق به دریافت ارز مبادلاتی نشده اند، در صورت تائید این موضوع از سوی بانک مرکزی، قیمت های محاسبه شده براساس نرخ دلار آزاد به واقعیت نزدیک تر خواهند بود. با این حال قیمت های دقیق این خودروها پس از اعلام میزان تورم بخشی یکساله سال ۹۱ از سوی بانک مرکزی، محاسبه و اعلام خواهد شد.


– برگزیده
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *