حذف دو اولویت از دریافت ارز مبادله‌ای

بینا- رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام تازه‌ترین تصمیمات ارزی دولت، از حذف اولویت‌های ۹ و ۱۰ از فهرست دریافت ارز مبادله‌ای خبر داد و گفت: صادرکنندگان تا ۱۰ روز آینده ارز خود را با نرخ مبادله‌ای در مرکز مبادلات ارزی عرضه خواهند کرد.
حمید صافدل امروز در نشست مطبوعاتی درباره  تازه‌ترین تصمیمات ارزی دولت گفت: اولویت‌های ۱۰ گانه کالایی برای دریافت ارز به سه دسته‌ تقسیم بندی شدند که براساس آن، دسته اول ارز با نرخ مرجع (اولویت یک و دوم)، دسته دوم ارز با نرخ مبادله‌ای ( اولویت ۳ تا ۸ ) و دسته سوم (اولویت ۹ و ۱۰) ارز با نرخ آزاد می‌گیرند.
وی با اعلام اینکه در ۲۰ روز گذشته بالغ بر ۳ هزار ثبت سفارش در مرکز مبادلات ارزی انجام شده است، خبر داد: براساس توافقات انجام شده، صادرکنندگان تا ۱۰ روز آینده ارز خود را با نرخ مبادله‌ای در مرکز مبادلات ارزی عرضه خواهند کرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارائه ارز با نرخ مبادله‌ای به اولویت ۸ خود به زودی آغاز می شود.
گروه اول کالایی شامل کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید غذا، اولویت دوم شامل دارو و تجهیزات پزشکی ضروری، اولویت سوم شامل مواد اولیه بخش کشاورزی و مواد اولیه پایه صنعتی، اولویت ۴ شامل قطعات منفصله خودرویی و مواد شیمیایی، اولویت ۵ و ۶ شامل اجزا و قطعات و تجهیزات صنعتی، اولویت ۷ شامل اجزا و قطعات و ماشین آلات خطوط تولیدی، اولویت ۸ شامل ماشین آلات سواری کم مصرف و ماشین آلات راهسازی و حمل و نقل عمومی، اولویت ۹ شامل ماشین آلات سواری پرمصرف، لوازم خانگی ضروری، موبایل و رایانه و اجزا آن و اولویت ده شامل کالاهای غیرضروری مثل لوازم خانگی غیرضرور، اسباب بازی، وسایل تزئینی و لوکس است.
مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از واردات کالاهای غیرضروری به کشور، گفته است که اولویت‌های ۹ و ۱۰ کالایی ۱۲ میلیارد دلار واردات کشور را تشکیل می شود.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ