حرکت کُند آمریکا به سمت اجرای بند اول چارچوب پیشنهادی ایران در مسکو/ آیا غرب رسما به حق غنی‌سازی ایران اعتراف می‌کند؟

برخی تحلیلگران غربی می‌گویند دولت امریکا به تازگی به این رویکرد گرایش پیدا کرده است که تنها راه حرکت مذاکرات هسته‌ای به جلو و اینکه ایران حاضر شود غرب را مطمئن کند که سلاح هسته‌ای نخواهد ساخت، این است که به آن اجازه غنی‌سازی اورانیوم داده شود.

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، به دنبال انتشار اخباری در منابع غربی در این باره که غرب از روند پیشرفت مذاکرات با ایران راضی نیست، اخیرا ایده های جدیدتری درباره جلونگی حرکت دادن مذراکرات به سمت جلو مطرح شده است.

یکی از این ایده‌ها که در یک هفته گذشته دو کارشناس مطرح در امریکا آن را پیش کشیده اند این است که صریحا در مذاکرات به ایران گفته شود حق غنی سازی خواهد داشت.

قلب این ایده آنطور که این دو تحلیلگر روایت کرده اند این است که دولت امریکا به این باور رسیده است که تنها در یک صورت ایران راضی خواهد شد –به زعم غربی ها- دست از ساخت سلاح هسته ای بردارد و آن در صورتی است که حق غنی سازی اورانیوم را دریافت کند.

این ایده در هفته گذشته نخست از جانب جان بولتون و البته با ادبیاتی انقادی مطرح شد.

بولتون که به شدت منتقد سیاست های دولت اوباما درباره ایران و طرفدار گزینه حمله نظامی است، طی مقاله ای در سایت موسسه آمریکن اینترپرایز نوشت: «طرفداران اوباما استدلال می‌کنند که اگر ایران اجازه ادامه برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود را زیر نظر جامعه بین‌المللی داشته باشد، تلاشش برای دستیابی به سلاح اتمی را متوقف می‌کند».

بولتون توضیح بیشتری در این باره نداده ولی خشمگینانه این ایده را رد کرده است.

فرد دومی که این ایده را مطرح و البته بر خلاف بولتون از آن دفاع کرده، توماس فریدمن سرمقاله نویس نیویورک تایمز است.

وی روز دوشنبه ۹ مرداد در گفت وگویی با فرید زکریا از سی ان ان می گوید: «به نظر من ایرانی ها در عرصه قدرت بین المللی به خوبی از میزان قدرت جهانی مطلعند. آنها در حال حاضر به توانایی های جامعه بین المللی به خوبی واقفند و می دانند کسی نمی تواند آنها را مجبور کند برنامه هسته ای خود را کنار بگذارند. به نظر من ایرانی ها می دانند پیش از برپایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یا در شرایطی که اقتصاد جهانی با بحران مواجه شده است، اسرائیلی ها برای اقدام نظامی علیه ایران بسیار محتاطانه عمل خواهند کرد. آنها می دانند اوباما قصد ندارد به اقدام نظامی علیه ایران متوسل شود و بطور قطع اروپایی ها نیز در این باره اقدامی نخواهند کرد. بنابراین، تنها مسئله ای که ایران را به حرکت وامی دارد این است که رئیس جمهور آمریکا به نوعی با حداقل خواسته های ایران درباره غنی سازی اورانیوم برای برنامه صلح آمیز هسته ای این کشور تحت نظارت آژانس، موافقت کند. خلاصه اینکه، اوباما باید اعلام کند ما آماده ایم این امتیاز را به شما ارائه کنیم».

برخی کارشناسان در تهران می گویند این نشانه ای از حرکت امریکا به سمت اجرای نقشه راه پیشنهادی ایران در مسکو است.

ایران در بند اول چارچوب پیشنهادی خود تاکید کرده بود که گام نخست برای یک فرآیند بلند مدت می تواند این باشد که ۱+۵ تصریح کند حق غنی سازی ایران را قبول دارد و ایران هم متقابلا به طور رسمی اعلام کند قصدی برای ساخت سلاح هسته ای ندارد.
منبع: ایران هسته‌ای

انتهای پیام/ش۳


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ