حقوق‌ها در سوریه، ۵۰ درصد افزایش یافت

رئیس جمهور سوریه همزمان با افزایش قیمت بنزین در این کشور، دو فرمان برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق‌ها در سوریه صادر کرد.

حقوق‌ها در سوریه، ۵۰ درصد افزایش یافت

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، بشار اسد دستور داده ۵۰ درصد به حقوق و دستمزدهای هر یک از کارکنان لشکری و کشوری در وزارتخانه‌ها، ادارات، مؤسسات عمومی و شرکت‌ها و موسساتی که دستکم ۷۵ درصد سهام آن دولتی است، اضافه شود.

بر این اساس، حداقل دستمزد کارمندان دولتی و کارگران بخش خصوصی، تعاونی و مشترک به ۲۷۸۹۱۰ لیره سوریه در ماه افزایش می‌یابد.

در همین رابطه، «کنان یاغی»، وزیر دارایی سوریه نیز در سخنانی گفت: هزینه افزایش فعلی ۲.۵ تریلیون لیره است که در طول سال پرداخت می‌شود و اجرای این دستور با پرداخت نخستین حقوق کارمندان اجرا می‌شود.

یاغی خاطرنشان کرد: هدف از افزایش حقوق، حفظ قدرت خرید کارگران در کشور است و دغدغه همیشگی دولت ارتقای سطح زندگی شهروندان است، دولت همواره با توجه به در دسترس بودن منابع به دنبال این است که درآمد و دستمزدها را بهبود بخشد.

در همین زمینه، وزارت بازرگانی داخلی سوریه اعلام کرد هزینه تأمین نان به صورت روزانه به سطوح بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و به بیش از ۷ هزار لیره برای هر بسته نان رسیده است.

قیمت هر دلار امریکا روز گذشته به ۱۴۴۵۰ لیره سوریه رسیده است، با توجه به اینکه قیمت دلار در سال ۲۰۱۱ میلادی کمتر از ۵۰ لیره سوریه بود، اکنون در مقایسه با آن سال، قیمت دلار بیش از ۴۰ برابر شده است.

حقوق ماهیانه کارمندان دولتی پیش از افزایش ۵۰ درصدی کنونی، حدودا بین ۲۰۰ هزار لیره و حقوق کارمندان بخش خصوصی در حدود ۵۰۰ هزار لیره سوریه (حدود ۳۶ دلار آمریکا) در نوسان بود که معادل قیمت ۴۵ ساندویچ فلافل با قیمت هر ساندویچ ۷ تا ۱۰ هزار لیره است.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد پیشتر هشدار داده که نرخ گرسنگی در سوریه با فروپاشی مزمن اقتصادی و مالی به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است.

این نهاد جهانی در بیانیه خود گفته است: «تقریباً ۱۲ سال پس از شروع درگیری‌ها، ۱۲ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی خود را از کجا تامین خواهند کرد در حالی که ۲.۹ میلیون نفر در معرض خطر گرسنگی هستند، این بدین معنی است که ۷۰ درصد از مردم سوریه ممکن است به زودی نتوانند برای خانواده‌های خود غذا تامین کنند.»

انتهای پیام/


جهان

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.