حمایت بانک ها برای تامین نقدینگی در بازار سرمایه

خبرگزای آریا- سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی با وثیقه کردن سهام خود نزد بانک ها و دریافت وام می توانند نسبت به تامین نقدینگی برای خرید و فروش سهام اقدام کنند.
به گزارش سرویس اقتصادی آریا، محمودرضا خواجه نصیری با اشاره به اینکه موضوع فوق کی از مصوبات شورای عالی اصل ۴۴ است، اظهار داشت: بر این اساس برای سرمایه گذاری بانک ها در بازار سرمایه محدودیت هایی وجود دارد که با این مصوبه ، تا این محدودیت ها کاهش می یابد.
مدیر اداره امور بورس ها و بازارهای سازمان بورس با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در سهام بانکها برای سهامداران حقیقی و حقوقی دارای محدودیت هایی است، خاطرنشان کرد: بر این اساس سیاست های انقباضی وجود داشت که سقفی را برای سهامداران تعیین کرده بود.
وی با بیان اینکه طبق این مصوبه سقف سهامداری ۱۰ درصد در بانکها افزایش می یابد، تصریح کرد: از سوی دیگر برای تامین نقدینگی در بازار سرمایه طرحی تدوین شده است که مطابق با آن ، بانکها با قراردادهایی در قالب وثیقه کردن سهام به سهامداران برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه وام می دهند .

حقوقی ها در مرحله اول
مدیر اداره امور بورس ها و بازارهای سازمان بورس با اشاره به اینکه چنین روشی در سایر کشورهای دنیا به اجرا درمی آید، خاطرنشان کرد: بر این اساس سهامداران با وثیقه کردن سهامشان در بانکها بخشی از ارزش سهام خود را وام می گیرند.
خواجه نصیری با تاکید بر اینکه این برنامه ابتدا برای سرمایه گذاران حقوقی به اجرا درمی آید، گفت :  با توجه به اینکه ارزش سهام در بازار سرمایه نوساناتی را شاهد است،  مقرر شده تا ۵۰ درصد ارزش سهام وام پرداخت شود .
وی با بیان اینکه هنوز جزییات این برنامه مشخص نیست ، افزود: بر این اساس سودی که قرار است به این وام تعلق بگیرد یا قراردادهایی که مقرر شده در قالب آن وام پرداخت شود ، مشخص نشده است.
 


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *