حملات روسیه به اوکراین شدت گرفت

با شدت گرفتن حملات روسیه به اوکراین، مسئولان اوکراینی از کشته شدن ۱۰ غیرنظامی خبردادند.

حملات روسیه به اوکراین شدت گرفت

به گزارش ممتاز نیوز، دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز جمعه از کشته شدن دست کم ۱۰ نفر در موج تازه حملات توپخانه‌ای ارتش روسیه به این کشور خبر داد.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری اوکراین آمده است که علاوه بر کشته شدن ۱۰ غیرنظامی دست کم ۲۰ نفر دیگر در جریان این حملات زخمی شدند.

ارتش روسیه در حالی بر شدت حملات توپخانه‌ای به اوکراین افزوده که کی‌یف به تازگی از مقابله با موجی دیگر از حملات موشکی و پهپادی علیه این شهرهای این کشور خبر داده بود.

به گفته مسئولان منطقه‌ای، شهرها و روستاهای واقع در شرق و جنوب اوکراین که در تیررس توپخانه ارتش روسیه قرار دارند بیشترین آسیب را از این حملات دیده‌اند.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی مقامات اوکراینی، شش نفر در منطقه دونتسک، دو نفر در خرسون و دو نفر دیگر نیز در منطقه خارکیف بر اثر این حملات جان باختند.

ارتش روسیه یک روز پیش از این نیز با موشک‌ و پهپادهای خودکششی به عمق خاک اوکراین حمله کرده بود که به گفته مسئولان اوکراینی ۱۱ کشته از آن به جا ماند.

این حملات و گلوله‌باران‌ها پس از آن شدت گرفت که ایالات متحده و آلمان موافقت خود را با ارسال تانک‌های سنگین و پیشرفته ساخت کشورشان به اوکراین به منظور مقابله با تهاجم نظامی روسیه اعلام کردند.

سایر کشورهای غربی نظیر نروژ، لهستان و کانادا نیز در همین راستا تعدادی از تانک‌های مدرن خود را از انبارها بیرون کشیدند و به اوکراین ارسال کردند.

مسکو نسبت به این اقدام خشمگین شده و کشورهای غربی را به ورود به سطح جدیدی از رویارویی با روسیه متهم کرده است. سفیر روسیه در آلمان پیش‌تر تصمیم برلین برای تحویل تانک های لئوپارد۲ به اوکراین را «بسیار خطرناک» خواند و محکوم کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز روز جمعه بار دیگر تاکید کرد: ارسال تانک‌های غربی به اوکراین وضعیت را به نفع کی‌یف تغییر نمی‌دهد، بلکه «کشورهای غرب را به سطح جدیدی از رویارویی با کشور و مردم ما می‌کشاند.»

حمله با مهمات حاوی فسفر

پاولو کریلنکو، فرماندار دونتسک مدعی است که ارتش روسیه در حملات تازه خود از مهمات حاوی فسفر با قابلیت احتراق شدید در گلوله باران روستای زوانیوکا استفاده کرده است.

این روستا در حدود ۲۰ کیلومتری شمال باخموت وقع شده که طی ماه‌های اخیر به کانون درگیری‌های شدید میان نظامیان روس و نیروهای اوکراینی تبدیل شده است.

فرماندار دونتسک می‌گوید که گلوله باران این منطقه همچنین به چندین ساختمان مسکونی و دو مدرسه در ووهلدار، از شهرهای مجاور آسیب رسانده است.

از سوی دیگر، سرهی هایدای، فرماندار منطقه لوهانسک که در مجاورت دونتسک واقع شده، از حمله نیروهای اوکراینی به دو پایگاه روسیه خبر داده است.

بنا به ادعای این مقام نظامی تحت امر کی‌یف که از سوی خبرگزاری‌های بین‌المللی به صورت مستقل تایید نشده، در جریان گلوله‌باران دو پایگاه روسیه در شهرهای اشغالی «کرمینا» و «روبیژنه» ده‌ها سرباز روسی کشته و زخمی شدند.

مقامات اوکراینی همچنین اعلام کردند که نیروهای روسیه در جبهه‌های جنوبی نیز بمباران شهر نیکوپول، در آن سوی رودخانه دنیپر از طریق واحد‌های توپخانه‌ای مستقر در نیروگاه هسته‌ای تحت کنترل خود در زاپوریژیا از سر گرفتند و طی آن به ساختمان‌های مسکونی، خطوط لوله گاز، خطوط برق و یک نانوایی در این شهر آسیب وارد کردند.ا

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *