حمله اسرائیل به ایران تا پایان سال بعید است

به نوشته روزنامه «یعدیعوت آحارونوت»، «شائول موفاز» سه شنبه در کنفرانسی در دانشکده «اونو آکادمیک» گفت: انتظار اقدام نظامی علیه ایران در سال ۲۰۱۲ را نداریم چراکه هنوز زمان (برای حل دیپلماتیک این موضوع) وجود دارد.
 
وی با اشاره به تبادلات کلامی میان تل آویو و واشنگتن بر سر مسئله هسته ای ایران، گفت: لزومی ندارد مهمترین بخش همکاری استراتژیک خود بر سر مسئله ایران را قربانی (اختلافات) کنیم. این به نتانیاهو بستگی دارد که بخواهد احمدی نژاد را شکست دهد، نه اوباما!
 
موفاز با غیرمسئولانه خواندن اقدامات اسرائیل در این راستا، گفت: نخست وزیر زیاده روی می کند. وی بحث ایران را به انگیزه های سیاسی تبدیل کرده تا دستور کار را تغییر دهد.
 
وی با بیان اینکه اسرائیل توانایی نظامی بسیار خوبی دارد، افزود: احتمال دارد حمله به ایران به درگیری منطقه ای تبدیل شود.
 
علاوه بر موفاز نیز «ایهود باراک» سه شنبه با صدور بیانیه ای غیرمعمول اعلام کرد: اسرائیل و آمریکا باید راهی برای حل اختلافات خود بر سر مسئله هسته ای ایران پشت درهای بسته پیدا کنند.
 
وی افزود: آمریکا متحد اصلی اسرائیل است و به رغم برخی اختلافات میان ما و نیز اهمیت حفظ توانمندی مستقل عملیاتی اسرائیل، باید اهمیت استراتژیک همکاری خود با آمریکا را مد نظر داشته باشیم و از آسیب رساندن به آن خودداری کنیم.
 
سخنان ایهود باراک همزمان با انتشار خبری بیان شد، مبنی بر اینکه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا درخواست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای دیدار را رد کرده است. پس از اینکه درز این خبر موجب خشم مقامات صهیونیستی شد، کاخ سفید با صدور بیانیه ای منکر درخواستی برای دیدار شد و اوباما نیز برای دلجویی از نتانیاهو، با وی تماس گرفت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *