حوادثی که با کرونا کم شد

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از کاهش ۵۲ درصدی عملیات نجات فنی در حوادث ترافیکی به دلیل کاهش تردد در نوروز و محدودیت‌های کرونا خبر داد.

مرتضی سلیمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به گزارش مأموریت های سازمان امداد و نجات از اول فروردین ماه تا نیمه اردیبهشت امسال، گفت: طی این مدت ۲ هزار و ۵۵۶ ماموریت امداد و نجات انجام شده و به ۵۱ هزار و ۹۹۲ نفر از افراد آسیب دیده ناشی از حوادث مختلف امدادرسانی شده است. همچنین ۲ هزار و ۱۲۰ نفر از مصدومان و افراد گرفتار در حوادث جوی و ترافیکی نیز نجات داده شدند.

وی ادامه داد: همچنین ۷ هزار و ۳۵۵ نفر در مدت ۴۷ روز نخست امسال اسکان اضطراری داده شده و یک هزار و ۷۷ نفر از مصدومان به صورت زمینی و هوایی به مراکز درمانی منتقل شدند.

سلیمی از کاهش ۶۶ درصدی مأموریت های امداد و نجات در ۴۵ روز ابتدایی سال جاری خبر داد و گفت: در سال جاری ۲ هزار و ۵۵۶ ماموریت امداد و نجات انجام شد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۷ هزار و ۵۹۱ ماموریت بوده است با کاهش ۶۶ درصدی مواجه شده است.

وی با اشاره به استان هایی که بیشترین مأموریت امداد و نجات را انجام داده اند، تصریح کرد: امدادگران و نجاتگران هلال احمر در استان های  خراسان جنوبی با ۲۰۳ مورد معادل هشت درصد از کل ماموریت های امداد و نجات ،اصفهان با ۱۸۹ مورد معادل هشت درصد از کل مأموریت های امداد و نجات، استان فارس با ۱۸۲ مورد معادل هشت درصد از کل ماموریت های امداد و نجات و خراسان رضوی با ۱۶۵ مورد معادل ۷ درصد از کل ماموریت های امداد و نجات)بیشترین ماموریت امداد و نجات را در ۴۶ روز نخست سال جاری را انجام داده اند.

سلیمی درباره کاهش ۶۰ درصدی مأموریت های امداد و نجات ترافیکی از اول فروردین تا ۱۴ اردیبهشت ماه سال جاری، گفت: یک هزار و ۱۸۵ مورد مأموریت امداد و نجات در حوادث ترافیکی در سراسر کشور انجام شده است که در این ماموریت‌ها ۷۲۴ مصدوم به مراکز درمانی منتقل شدند. این امر به دلیل کاهش مسافرت‌های بین‌شهری در نوروز ۹۹ که منع رفت و آمد و توصیه به درخانه ماندن برای کاهش کرونا شده بود، اتفاق افتاده است.

وی افزود: بیشترین مأموریت امداد و نجات ترافیکی به ترتیب در استان‌های گلستان با ۱۰۵ مورد معادل ۹ درصد از کل مأموریت‌های ترافیکی، اصفهان با ۸۱ مورد معادل ۷ درصد از کل ماموریت های ترافیکی و مازندران با ۷۵ مورد معادل هفت درصد از کل ماموریت های ترافیکی بوده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به کاهش ۵۲ درصدی عملیات نجات فنی در سوانح ترافیکی، اضافه کرد: در ۴۶ روز گذشته ۲۵۰ مورد عملیات نجات فنی در حوادث از سوی نجاتگران جمعیت هلال احمر انجام شد که منجر به رهاسازی ۲۹۵ نفر در جاده‌های برون شهری شد.

به گفته وی، بیشترین عملیات نجات فنی در حوادث ترافیکی به ترتیب در استان‌های کرمان با ۳۷ مورد معادل ۱۵ درصد از کل مأموریت‌های ترافیکی، قزوین با ۲۳ مورد معادل ۱۰ درصد از کل مأموریت‌های ترافیکی و فارس با ۲۰ مورد معادل هشت درصد از کل مأموریت‌های ترافیکی بوده است.

سلیمی با اشاره به مأموریت‌های امداد و نجات در حوادث جوی، از کاهش ۵۲ درصدی مأموریت‌های امداد و نجات در حوادث جوی از ابتدای سال خبر داد و گفت: در ۴۶ روز نخست سال ۹۹، نجاتگران جمعیت هلال احمر ۴۶۳ مورد مأموریت امداد و نجات انجام داده‌اند که به ۴۶ هزار و ۶۸۰ نفر از افراد آسیب دیده ناشی از حوادث جوی شامل سیل، بارش برف سنگین، کولاک شدید در محورها و …خدمات لازم امدادی ارائه شده است که در این مدت به ۵ هزار و ۳۰۱ نفر از افراد آسیب دیده و در راه مانده در چادرهای امدادی پایگاه های امداد و نجات و … اسکان اضطراری داده شدند.

وی افزود: بیشترین امدادرسانی به آسیب دیدگان ناشی از حوادث جوی به ترتیب در استان های کرمان با ۲۹ هزار و ۳۶۰ نفر معادل ۶۳ درصد از کل افراد امدادرسانی شده در حوادث جوی، سیستان و بلوچستان با ۳ هزار و ۱۲نفر معادل درصد از کل افراد امدادرسانی شده در حوادث جوی،  هرمزگان با ۲ هزار و ۷۳۲ نفر معادل شش درصد از کل افراد امدادرسانی شده در حوادث جوی و فارس با ۲ هزار و ۵۰۲ نفر معادل درصد از کل افراد امدادرسانی شده در حوادث جوی بوده است.

سلیمی در مورد کاهش اقدامات نیز گفت: این کاهش عملیات ها البته منجر به کاهش مجموع ماموریت های سازمان امداد ونجات نشد، چرا که بسیاری از امدادگران در اجرای مصوبات ستادملی مقابله با کرونا و اجرای طرح های مقابله ای با این ویروس در خط مقدم قرار داشتند.

انتهای پیام

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.