حیرت ارتش آمریکا از مهارت ایرانی‌ها

۳۰م آذر ،

یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی ردیابی پهپادهای آمریکایی توسط خلبانان ایرانی را مورد بررسی قرار داد و آنها را نشانه مهارت کامل این خلبانان در رهگیری پهپادهای آمریکایی دانست.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از فارس، «اندیشکده مطالعات سیاست خاور نزدیک واشنگتن» در گزارش خود نوشت نیروی هوایی ایران، ارتش آمریکا را با رهگیری یک فروند پهپاد «پریدیتور» (Predator) شگفت‌زده کرده است.

این اندیشکده که هیئت تحریریه آن را شخصیت‌های برجسته دیپلماتیک و اشخاص تأثیرگذار در حوزه سیاست‌گذاری تشکیل می‌دهند در گزارشی تصریح کرده است رهگیری پهپاد MQ-1 متعلق به نیروی هوایی آمریکا توسط هواپیماهای ایرانی نشان‌دهنده کارآمدی خلبان‌های جنگی ایران است.

این گزارش افزود، دو فروند جت جنگی Su-25 که اصالتاً روسی و فاقد رادار بودند موفق شدند این پهپاد Predator را شناسایی و آن را رهگیری کنند.

در این گزارش با تیتر «ایران استقلال هوایی ناوگان خلیج [فارس] را تهدید می‌کند» آمده است: «با در نظر گرفتن همه جوانب، این رهگیری بر فراز خلیج [فارس] نشان دهنده مهارتهای کامل خلبانی و کنترل و همکاری موثر نیروی هوایی ایران بود.»

«ادی باکس» (سرهنگ دوم نیروی هوایی آمریکا و کارشناس امور نظامی) «میشل ایزنشتات» (تحلیلگر مسائل نظامی و امنیتی در اندیشکده واشنگتن) و«مایکل نایتز» (تحلیلگر مسائل نظامی و امنیتی ایران، عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس) که این گزارش را نوشته‌اند، تصریح می‌کنند ارزیابی‌های طولانی مدت ارتش آمریکا که ادعا می‌کرد نیروی هوایی ایران نخواهد توانست همپای هواپیماهای غربی حرکت کند نادرست از آب درآمده‌اند.

این گزارش تصریح می‌کند نیروی هوایی ایران ۱۳ فروند هواپیمای سوخو ۲۵ دارد که هفت فروند از آنها در جنگ خلیج در سال ۱۹ شرکت داشتند. این گزارش می‌افزاید بر خلاف جنگنده‌های اف۴، اف ۵ و اف ۱۴ آمریکایی، هواپیماهای کوتاه برد سوخو به عنوان هواپیماهای ردیاب طراحی نشده‌اند.

در این گزارش آمده است: «استفاده از این هواپیما علیه Predator نشان می‌دهد که آغاز کننده این عملیات احتمالاً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است که نظارتی بر نبردهای هوایی با هوایی ندارد ـ سوخو ۲۵ تنها هواپیمای با کارکرد بالا در این سازمان است.»

به نوشته این کارشناسان نظامی، سپاه پاسداران احتمالا این هواپیماهای سوخو ۲۵ را به خاطر سرعت پایین آنها انتخاب کرده که این سبب می‌شود آنها بتوانند پهپادهای Predator را ردیابی کنند؛ زیرا سرعت جت‌های غربی مانند اف ۱۶ برای ردیابی پهپادها بسیار بسیار است.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ