خاصیت جوانه ها را بشناسیم

بهمن ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : هر چند جوانه ها بهترین غذای محلی در بعضی از مناطق است اما کمتر در برنامه غذایی گنجانده می گردد.

۱- کارشناسان تخمین می زنند که آنزیم های موجود در جوانه ها ۱۰۰ برابر آنزیم های موجود در میوه و سبزی های خام است. آنزیم نوعی پروتئین خاص است که برای تمامی عملکرد بدن به عنوان کاتالیزور مفید است. ویتامین ها مواد معدنی، اسید آمینه و اسیدهای چرب که در مواد غذایی مختلف وجود دارد، برای بدن لازم است.

۲ -پروتئین موجود در جوانه های لوبیا، مغز میوه ها، دانه ها یا غلات باکیفیت تر است. هنگام خیس خوردن و جوانه زدن، ارزش غذایی مواد افزایش می یابد. به عنوان مثال اسید آمینو لیسین که برای جلوگیری از تبخال و تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است، هنگام جوانه زدن، میزان آن به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند.

۳ -مقدار فیبر لوبیا، مغز میوه، دانه ها یا غلات به طور چشمگیری افزایش می یابد. فیبر برای کاهش وزن حیاتی است. فیبر به چربی ها می چسبد تا آن را از بدن خارج کند، از طرفی کمک می کند هر چربی که بدن می شکند، قبل از جذب مجدد از طریق دیواره های روده ها که مکان اصلی جذب ماده مغذی به خون است، سریع از بدن خارج شود.

۴ -میزان ویتامین های E,C,A و B کمپلکس به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند. ارزش غذایی و میزان ویتامین  بعضی دانه ها، غلات، لوبیا و مغز میوه، در عرض چند روز جوانه زدن، ۲۰ بار افزایش می یابد. نتایج بررسی ها نشان می دهد هنگام جوانه زدن، ارزش گیاه ۲۰برابر افزایش پیدا می کند. ویتامین B1 با ۲۸۵ درصد، ویتامین B2 با ۵۱۵ درصد و نیاسین با ۲۵۶ درصد افزایش پیدا می کند.

۵ -هنگام روند جوانه زدن میزان چربی های لازم افزایش پیدا می کند. اکثر مردم با کمبود این چربی سوزهای لازم روبه رو می باشند زیرا به طور معمول این مواد در برنامه غذایی گنجانده نمی شود. برای به دست آوردن این ماده مغذی مهم، خوردن جوانه ها بهترین راه است.

۶ -هنگام جوانه زدن، ماده مغذی به پروتئین های موجود در دانه ها، غلات، مغز میوه یا لوبیا می چسبد تا بیشتر در بدن قابل استفاده باشد. ماده معدنی قلیایی مانند کلسیم، منیزیم و … کمک می کند تا تعادل شیمیایی بدن برای کاهش وزن و سلامت حفظ شود.

۷ -بدون شک با کشت گیاه برای جوانه زدن به محیط زیست کمک می کنید. از طرفی مطمئن میباشید که برای تولید این محصولات از حشره کش ها، افزودنی های غذایی و مواد شیمیایی مضر استفاده نشده است.

*جوانه ها خاصیت قلیایی دارد. در حالی که بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان با اسیدیته بیش از حد در بدن ارتباط داده شده است.

*جوانه ها، گیاهی ارزان است و در نتیجه بهانه ای برای نخوردن آن وجود ندارد.

منبع : روزنامه خراسان

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *