خالق فایل‌های گیف "Gif" بدلیل ابتلا به کرونا درگذشت

استفن ویلهایت، خالق GIF در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

خالق فایل‌های گیف "Gif" بدلیل ابتلا به کرونا درگذشت

به گزارش ممتاز نیوز، استفن ویلهایت مبدع اصلی قالب نمایشی GIF هفته گذشته در اثر ابتلا به ویروس کرونا در سن ۷۴ سالگی از دنیا رفت. ویلهایت در دهه ۱۹۸۰، زمانی که در شرکت CompuServe کار می‌کرد، به ساخت این فرمت یاری رساند و در اوایل دهه ۲۰۰۰ بازنشسته شد.

همسر آقای ویلهایت در بیانیه‌ای اعلام کرد که خانواده او در زمان مرگ کنارش بودند. در آگهی ترحیم ویلهایت نوشته شده که وی به‌رغم دستاوردهای بزرگش همچنان یک انسان فروتن و مهربان باقی مانده بود. فرمت GIF حالا در جهان اینترنت و به‌خصوص در دنیای میم‌های اینترنتی طرفداران زیادی دارد، اما این فرمت اولین بار با چنین منظوری ساخته نشد.

زمانی که قالب GIF توسط CompuServe معرفی شد، این فرمت شیوه‌ای برای نمایش گرافیک با کیفیت و رزولوشن بالا در دوره‌ای بود که اینترنت به اندازه امروز سرعت نداشت. «کاتالین ویلهایت»، همسر استفن می‌گوید: «او GIF را به تنهایی ساخت. در واقع او همه کارها را در خانه انجام داد و وقتی این فرمت کامل شد، آن را به سر کار برد. او همه مسائل را در سرش حل می‌کرد و بعد به شهر می‌رفت تا برنامه را روی کامپیوتر بنویسد.»

ویلهایت درخصوص تلفظ این فایل در سال ۲۰۲۲ در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفت: «فرهنگ واژگان انگلیسی آکسفورد هر دو تلفظ را پذیرفته، [ولی] آن‌ها اشتباه می‌کنند. این کلمه G نرم دارد، بنابراین jif [=جیف] تلفظ می‌شود. ختم کلام.»

انتهای پیام/

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.