خشکسالی، ۹۷ درصد استان پرآب آذربایجان‌غربی را درگیر کرده است

سرپرست اداره کل هواشناسی آذربایجان‌غربی گفت: ۹۷ درصد مساحت آذربایجان غربی درگیر خشکسالی است.

خشکسالی، ۹۷ درصد استان پرآب آذربایجان‌غربی را درگیر کرده است

به گزارش ممتاز نیوز، اسماعیل سیمایی با اشاره به کاهش بارش‌ها در استان اظهار کرد: بررسی نقشه‌های خشکسالی استان بر اساس شاخص خشکسالی نشان می‌دهد در دوره یک ساله تا پایان فروردین ماه گذشته حدود ۹۷ درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی از ضعیف تا بسیار شدید و ۶۴ درصد از نواحی استان درگیر خشکسالی شدید تا بسیار شدید بوده و تنها ۳ درصد از مساحت استان در محدوده نرمال قرار دارد.

وی با بیان اینکه میانگین بارش‌ها در سال جاری به ۴۷ میلیمتر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن ۱۸ درصد و نسبت به نرمال بلندمدت ۴۴ درصد کاهش یافته است، افزود: با وجود بارش‌های مطلوب در اردیبهشت ماه با توجه به اینکه در فروردین ماه بارش‌ها کاهش شدیدی داشته در مجموع هم در فصل بهار جاری و هم در سال آبی جاری بارش‌ها کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

سیمایی با بیان اینکه ۶۴ درصد از آذربایجان غربی دچار خشکسالی شدید تا بسیار شدید است، افزود: مقدار بارش در ارومیه امسال ۵۴.۹ میلیمتر است که نسبت به سال گذشته که ۷۹.۱ میلیمتر بود، کاهش ۳۱ درصدی داشته و نسبت به بلندمدت که ۹۳.۳ میلیمتر بوده، ۴۱ درصد کاهش یافته است.

وی با تأکید به اینکه مقدار بارش حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۲۵.۳ میلیمتر است، گفت: میزان بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل ۳۶.۱ میلیمتر و نسبت به نرمال ۶۵.۴ میلیمتر و ۶۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

سیمایی تصریح کرد: مقدار بارش استان در سال آبی جاری از اول مهر ۱۴۰۰ تا ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ نیز ۲۳۷.۴ میلیمتر ثبت شده که در مقایسه با سال قبل که ۲۲۶.۶ میلیمتر بوده ۵ درصد افزایش و نسبت به نرمال بلندمدت که ۲۷۹.۵ میلیمتر است، ۱۵ درصد کاهش دارد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *