خشکسالی در ۸۸ درصد مساحت استان لرستان

مدیرکل هواشناسی لرستان تأکید کرد: ۸۸ درصد مساحت این استان درگیر پدیدۀ خشک‌سالی است.

خشکسالی در ۸۸ درصد مساحت استان لرستان

به گزارش ممتاز نیوز، بهروز مرادپور در ستاد پیشگیری و هماهنگی فرماندهی عملیات پاسخ به بحران لرستان، گفت: متوسط بارش این استان از ابتدای سال زراعی ۴۲۹ میلی‌متر است که نسبت به سال گذشته پنج درصد و در بلندمدت دو درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.

او با بیان اینکه پنج هشدار زرد، دو هشدار نارنجی و یک هشدار قرمز از ابتدای امسال صادر شده است، اضافه کرد: جلسات بحران نیز برای هشدار‌های قرمز هواشناسی تشکیل شده است.

مدیرکل هواشناسی لرستان با تأکید بر اینکه درستی‌سنجی هشدار‌های هواشناسی این استان ۸۵ درصد است، یادآور شد: ۱۲۶ میلی‌متر بارش در روز‌های پایانی ۱۴۰۲ به‌صورت نقطه‌ای در مناطق جنوبی ثبت شد.

مرادپور با اشاره به شرایط خشک‌سالی در لرستان بیان کرد: ۸۸ درصد مساحت این استان طی ۱۰ سال اخیر درگیر خشک‌سالی است که از این میزان ۲۲ درصد تحت‌تأثیر خشک‌سالی خفیف است.

او با بیان اینکه نیمۀ جنوبی لرستان بیشترین تأثیر خشک‌سالی را دارد، اضافه کرد: ۴۲ درصد مساحت این استان تحت‌تأثیر خشک‌سالی متوسط، ۲۰ درصد خشک‌سالی شدید و چهار درصد خشک‌سالی بسیار شدید است.

مدیرکل هواشناسی لرستان با اشاره به وجود ۱۱۴ ایستگاه باران‌سنجی در این استان، یادآور شد: سامانۀ هشدار سیل به‌صورت کامل در لرستان راه‌اندازی و تجهیز شود.

انتهای پیام/


استانی

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.