خطر لختگی خون در زنان مبتلا به «سندرم تخمدان پلی‌کیستیک»

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز: نتایج یک مطالعه تازه نشان داد زنان مبتلا به «سندرم تخمدان پلی‌کیستیک» که از قرص ضدبارداری نیز استفاده می‌کنند دو برابر بیشتر از سایر زنان مصرف کننده این قرص‌، با خطر لختگی خون مواجه می باشند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از ایسنا، «کریستوفر مک‌کارتنی»، استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا که در این مطالعه شرکت نداشته، می‌گوید: هرچند برای بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، این اندک ناچیز است اما در بعضی از زنان مبتلا به این سندرم که شرایط خاصی دارند به طور مثال در زنان بالای ۳۵ سال که سیگار می‌کشند در صورت مصرف قرص ضدبارداری، احتمال لختگی خون تشدید می‌شود.

در این مطالعه آشکار شد که سه تا پنج درصد زنان آمریکایی مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، دچار اختلالات هورمونی می باشند که این اختلالات می‌توانند به نامنظم شدن عادت ماهانه، رشد موهای زائد،‌ خطر ابتلا به اضافه وزن، فشارخون بالا و دیابت منجر شوند.

در اغلب موارد این بیماران با تجویز قرص‌های ضدبارداری تحت درمان قرار می‌گیرند در حالی که روی این قرص‌ها در مورد احتمال لختگی خون اخطار داده شده است. در صورتی که لخته‌های خون به ریه‌ها برسند می‌تواند کشنده باشد.

به گزارش هلث دی نیوز، در مطالعه‌ای که روی ۴۳ هزار و ۵۰۰ زن مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک انجام گرفت، مشخص شد که به طور متوسط در طول یک دوره یک ساله از میان هر ۱۰ هزار زن مبتلا به این سندرم که از قرص‌های ضدبارداری استفاده کرده بودند، حدود ۲۴ مورد لختگی خون ملاحظه شد در صورتی که این آمار برای زنانی که به این اختلال مبتلا نبودند و از این قرص‌ها استفاده می‌کردند، ۱۱ مورد بوده است.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ