خطر کمبود B12 با مصرف داروی آنتی‌اسید معده

دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز: پزشکان در یک مطالعه تازه اخطار دادند: مصرف داروهای رایجی که برای کنترل اسید معده تجویز می‌شوند می‌توانند مصرف‌کنندگان این داروها را با خطر جدی کمبود ویتامین B12 مواجه می‌کند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از ایسنا، پزشکان آمریکایی در بررسی‌های خود دریافتند اشخاصی که از کمبود ویتامین B12 رنج می‌برند نسبت به اشخاص دیگر بیشتر از داروهای آنتی‌اسید معده (کاهش‌دهنده ترشح اسید معده) نظیر «بازدارنده‌های پروتون پمپ» (PPI) و «آنتاگونیست‌های گیرنده ۲ هیستامین» (H2RA) مصرف کرده‌اند.

به گفته پزشکان این داروها برای درمان رفلاکس اسید معده و زخم دستگاه گوارش استفاده می‌شود.

دکتر «داگلاس کورلی»، محقق ارشد این مطالعه گفت: این یافته به این مفهوم نیست که اشخاص باید از مصرف داروهای معده کلا اجتناب کنند اما سطح ویتامین B12 در اشخاص مصرف‌کننده این قرص‌ها باید کنترل شود. مصرف فرآورده‌های حیوانی برای تامین ویتامین B12 مورد نیاز بدن پیشنهاد می‌شود.

طبق بررسی‌های موسسه ملی سلامت آمریکا، کمبود ویتامین B12 به احساس خستگی، ضعف، یبوست و کم‌خونی در فرد منجر می‌شود و می‌تواند آسیب اعصاب و زوال عقل را به دنبال داشته باشد.

به گفته پزشکان، بدن با کمک اسید معده ویتامین B12 را جذب می‌کند اما مصرف داروهای PPI‌ و H2RA با محدود کردن تولید اسید معده خطر کمبود ویتامین B12 را افزایش می‌دهد.

در این مطالعه متخصصان به مقایسه سوابق پزشکی ۲۶ هزار فرد مبتلا به کمبود ویتامین B12 در فاصله سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۱۱ میلادی با حدود ۸۵ هزار نفر دیگر که سطح ویتامین B12 در بدن آنها مناسب بود، پرداختند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از پزشکان در میان اشخاصی که کمبود ویتامین B12 داشتند، ۱۲ درصد حداقل به مدت دو سال از PPI و حدود چهار درصد از H2RA در مدت مشابه مصرف کرده بودند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *