خطیب جمعه تهران:در دوره حساسی به سر می بریم

جمعه ۶ مرداد – ۰۴:۳۸:۴۲ ب.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
بزرگنمایی:  

خطیب جمعه تهران با اشاره به نامگذاری امسال و بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با مسئولان نظام گفت: موضوع اقتصاد و عظمت امت اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است.
به گزارش آریا، آیت الله امامی کاشانی در خطبه دوم نماز افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام موضوع آرمان گرایی و واقع بینی، شناسایی آرمان های واقعی و سازوکار دستیابی به آنها را مطرح کردند.
امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به روایتی درباره شرایط جامعه پس از ظهور حضرت ولی عصر(عج) افزود: در آن دوران اگر زن جوانی درحالیکه تشت طلایی بر سر دارد شب از یکسوی جهان به سوی دیگر سفر کند مشکلی برایش بوجود نخواهد آمد و چنین وضعیتی یعنی امنیت بالا از نظر اخلاقی و رفع نیازهای جامعه.
وی افزود: در آن دوران نگاه افراد به کسی نیست و دامن ها همه پاکیزه است این حقیقتی است که پیش خواهد آمد و آرمان گرایی نیست.
آیت الله امامی کاشانی گفت : رسیدن به چنین جامعه ای به ساز و کاری نیاز دارد آنچنان که در کلام امیرالمومنین حضرت علی(ع) توصیه هایی به مالک اشتر وجود دارد.
وی گفت: در کلام امیرمومنان(ع) به مالک اشتر آمده است که وصیت ها را از من بپذیر و از طرف من منتقل کن ، تجار را حمایت کن تا صنعت پا بگیرد و مراقبت کن تا آنها گران نفروشند تا مردم در رفاه باشند، خرید و فروش خوب صورت گیرد و اجحافی در حق کسی نشود اگر خرید و فروش به شکل صحیح صورت نگیرد و موازین عدل رعایت نشود از عیب والیان است.
وی در ادامه افزود: تا در داخل کشور کالایی تولید می شود نباید آن را از خارج وارد کرد دولت هم باید نظارت کند تا اجناسی که از کشور صادر می شود با کیفیت و قیمت مناسب باشد.
امام جمعه موقت تهران گفت: از شعار باید پرهیز کرد و باید دید چگونه می توان تولید و سرمایه گذاری کرد.
آیت الله امامی کاشانی افزود: باید به تقوا و ایمان پایبند بود و به گونه ای در داخل سرمایه گذاری کرد که کالاها ساخته و عرضه شود و فروشنده و مشتری هر دو سود ببرند.
وی گفت: در چنین شرایطی استکبار پیرامون مسلمانان را گرفته است و مسلمانان را در نقاط مختلف از جمله میانمار می کشد اقدامات دیگری هم برای مقابله با اسلام صورت می گیرد در مقابل شاهد بیداری اسلامی هستیم که در کشورهای اسلامی رخ داده است و از طرفی فشار بر سوریه ایجاب می کند که به وظایف خود عمل کنیم زیرا در دوره حساسی به سر می بریم.
 
امام جمعه موقت تهران در خطبه نخست نماز نیز تأکید کرد: باید تلاش کنیم همه برکات این ماه مبارک در وجود ما نمایان شود و آثار آن را تا ماه رمضان سال بعد حفظ کنیم.
به گزارش واحد مرکزی خبر، آیت الله امامی کاشانی با اشاره به آثار ظاهری و باطنی ماه مبارک رمضان و روزه داری گفت: آثار ظاهری روزه داری شامل تمرین در برابر تحمل مشکلات، حوادث و ناملایمات است، اینکه انسان از همه عواملی که باعث ابطال روزه می شود پرهیز می کند بهترین تمرین برای کسب قدرت و توانمندی و صبر در برابر مشکلاتی است که در زندگی پیش می آید.
آیت الله امامی کاشانی گفت: این قدرت صبر و تحمل باید به خویشتنداری پایدار در وجود انسان تبدیل شود و روح استقامت و مقابله در برابر ناملایمات را در وی نهادینه کند.
وی افزایش صبر را از درس های بزرگ روزه داری در ماه مبارک رمضان دانست و افزود: اینها از آثار ظاهری روزه داری است اما مهمترین آثار ماه مبارک رمضان پالایش باطن انسان و صیقل وجود وی برای انعکاس تمام حقیقت روزه داری است که در قرآن کریم به عنوان یک حقیقت مطرح شده است.
آیت الله امامی کاشانی گفت: باطن روزه داری این است که انسان در برابر قانون خدا قرار می گیرد و در این حالت است که روزه و همه عبادات در وجود انسان اثرآفرینی می کنند و انسان همه قوانین و آموزه های دینی و الهی را به ویژه در مسائل حلال و حرام در وجود خود به تصویر می کشد.
امام جمعه موقت تهران درباره کسانی که بنا به دلایل شرعی توفیق روزه داری ندارند هم گفت: آثار و برکات باطنی ماه رمضان نامحدود است و باید همه تلاش کنیم از برکات شب زنده داری، دعاهای روز و شب و نعمت شب های قدر بهره برداری کنیم و به عنوان یک انسان مؤمن در برابر ماه رمضان به وظایف خود عمل کنیم.
آیت الله امامی کاشانی تأکید کرد: باید  ماه رمضان با همه برکات و نعمت هایش در دل انسان نقش بندد و در آن صورت انسان از وجودی ارزشمند و زیبا برخوردار خواهد شد و فرد روزه دار دیگر سراغ گناه نخواهد رفت و در آن حالت باید به روزه داران آفرین گفت، و البته هزاران آفرین بر ماه رمضان که چنین قدرت بازدارندگی در انسان ایجاد می کند.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: باید دل و وجود ما ترجمان روزه داری باشد که در قرآن کریم بر آن تأکید شده است و انسان های کامل را در این ماه اسوه خود قرار دهیم و از اهل بیت (ع) پیروی کنیم.
وی با بیان اینکه ائمه معصومین (ع) انسان های کاملی هستند که حکمت خدا و قدرت الهی و اسماء حسنی در وجود آنها نقش بسته است گفت: ما هم باید تلاش کنیم در مسیر انسان های کامل قرار گیریم.
آیت الله امامی کاشانی با بیان حدیثی از حضرت پیامبر اعظم (ص) افزود: باید در این ماه دل های زنگ زده را صیقل کنیم و از فرصت روزه داری برای استغفار و طلب آمرزش بهره جوییم.
امام جمعه موقت تهران ماه مبارک رمضان را ماه رحمت الهی دانست و گفت: این رحمت الهی در وجود حضرت امیر المؤمنین علی (ع) تجلی یافت به طوری که بیانات آن حضرت و توصیه های ایشان به حضرت امام حسن مجتبی (ع) درباره ابن ملجم همه جهانیان را به شگفت واداشت و جرج جُرداق اندیشمند مسیحی لبنانی در این باره می گوید “هنگامی که بر فرق مبارک آن حضرت، ضربت زده شد، همه جهانیان را در تاریکی فرو برد و تنها چهره حضرت علی (ع) روشن بود.”

کد خبر: ۲۰۱۲۰۷۲۷۱۶۳۸۴۲۱۴۰


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ