خواص میوه‌های قرمز

نگاهی به این دنیای رنگارنگ و زیبا بیاندازید. گذشتن از کنار توت فرنگی، تمشک، شاه توت و … اصلاً ساده نیست.

خواص میوه‌های قرمز

به گزارش ممتاز نیوز، میوه های قرمز رنگ زیبا، علاوه بر ظاهر دلربایی که دارند، می توانند با پیری و بیماریهای مربوط به آن، مقابله کنند و شادابی، طراوت و سرزندگی را به ارمغان بیاورند. برای آشنایی بیشتر با این میوه های خوش رنگ و خوش طعم، این مقاله را تا انتها بخوانید.

زغال اخته با عفونت های دستگاه ادرار مقابله می کند

سرخ پوستان، از زغال اخته برای تهیه  دسرهای معروف خود، همچنین برای درمان عفونت های دستگاه ادراری که در طول بارداری و بعد از دوران یائسگی در میان زنان شایع می شود، استفاده  میکردند. محققان، چندین پژوهش بر روی خواص زغال اخته انجام داده اند. نتایج این مطالعات، نشان می دهد در میان زنانی که به مدت یک سال، آب یا عصاره ی  زغال اخته مصرف کرده اند، احتمال ابتلا به عفونتهای دستگاه ادراری، به میزان ۴۰ درصد کاهش می یابد. این میوه ی قرمز، از چسبندگی باکتری های پاتوژن (E.coli) به سلول های مثانه نیز جلوگیری  می کند.

 توت فرنگی خواص ضد سرطانی دارد

توت فرنگی نیز مانند تمام  میوه هایی که در طبیعت وجود دارد، دارای آنتی اکسیدان های فراوانی است که سبب کاهش آسیب های رادیکال های آزاد به DNA می شوند. البته، باید بدانید خواص توت فرنگی ها بیش از این هاست. این میوه ی خوشمزه، از تشکیل ترکیبات سرطان زایی به نام nitrosamin جلوگیری میکند. این مواد، زمانی که ما نیتریت یا نیترات و پروتیین مصرف می کنیم، در لوله ی گوارش تشکیل می شود.  nitrosamin به ویژه، با مصرف سوسیس و کالباس جذب می شود و می تواند سبب بروز سرطانهای دستگاه گوارش شود. توت فرنگی، تا ۷۰ درصد، مانع تشکیل این عوامل سرطان زا، می شود.

 تمشک و شاه توت با پیری مقابله می کند

معمولا از کیوی و پرتقال، به عنوان منبع اصلی آنتی  اکسیدان ها یاد می شود؛ اما، نتایج مطالعاتی که در دًانشگاه Tufts ماساچوست انجام گرفته است، نشان  می دهد، تمشک، شاه توت و توت فرنگی نسبت به کیوی و پرتقال دست بالاتری دارند. این  میوه ها، سبب افزایش قدرت دفاعی بدن در مقابل رادیکالهای آزاد که دلیل اصلی بروز پیری در  سلولها هستند، می شوند.

محققان آمریکایی تستی با نام اختصاری ORAC( Oxygen Radical Absorbance Capacity) تعیین کرده اند که قدرت  آنتی اکسیدانی  میوه ها و مواد غذایی دیگر را در پلاسما اندازه گیری  می کند. بر اساس این آزمایشات، میوه هایی که امتیاز بالاتری کسب کردند، قدرت آنتی اکسیدانی خون را به میزان ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش  می دهند. علاوه بر این، باید بگوییم که این میوه ها، مانع از دست  دادن حافظه در موشهای پیر می شود و مویرگ های این حیوانات را از فشار و هجوم اکسیژن درامان  می دارد .

گیلاس ضد نقرس است

در پژوهش های اخیر که در طول آن، هر یک از داوطلبان، حدود ۳۰۰ گرم گیلاس مصرف کرده اند، نتایج به دست آمده حاکی از تأثیر مثبت این میوه ی خوشمزه بر روی نقرس بوده است. پس از گذشت پنج ساعت از مصرف گیلاس، میزان اسید اوره پلاس، کاهش و میزان دفع ادرار، به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. علاوه بر این، مصرف گیلاس سبب کاهش شاخصهای التهاب زا proteinC-reactive نیز شده است.

بنابراین، توصیه می کنیم برای حفظ سلامت و به تأخیر انداختن روند پیری، از مصرف میوه، همچنین، سبزیجات غافل نشوید و از نعمت های بی پایان خالق هستی استفاده کنید.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ