خواهر خواندگی دندان و قلـــب !!

۳۰م دیماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

مطالعات انجام شده در انگلیس نشان می‌دهند که مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم، خطر حملات قلبی را کاهش می‌ده…

خبرنو: باکتری‌های لثه وارد جریان خون شده و خطر ایجاد لخته‌های خونی و حمله قلبی را افزایش می‌دهند.

مطالعات انجام شده در انگلیس نشان می‌دهند که مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم، خطر حملات قلبی را کاهش می‌دهد، زیرا باکتری‌های لثه که سبب بروز پلاک‌های دندانی می‌شوند، می‌توانند از دهان به جریان خون منتقل شده و احتمال تشکیل لخته‌های خونی، خطر حمله قلبی و بیماری‌های قلبی را افزایش دهند.

متخصصان معتقدند که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان منجر به خونریزی لثه‌ها شده و شرایط انتقال باکتری‌ها به جریان خون را فراهم می‌کند، این باکتری‌ها سبب تشکیل لخته‌های خونی و در نهایت ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شوند.

بنابراین در پبشگیری از بیماری‌های قلبی- عروقی علاوه بر توجه به رژیم غذایی، ورزش، کلسترول خون و فشارخون باید بهداشت و سلامت دهان و دندان نیز مد نظر قرار گیرد.

عدم استفاده منظم از مسواک و نخ دندان سبب تجمع باکتری استرپتوکوکوس در دهان شده و تشکیل پلاک‌های دندانی و بیماری‌های لثه را سبب می‌شود. بیماری‌های لثه سبب درد و خونریزی لثه‌ها شده و در نتیجه باکتری‌ها به داخل جریان خون نفوذ می‌کنند.

باکتری استرپتوکوکوس پس از ورود به جریان خون، پروتئینی به نام PadA را بر روی سطح خارجی خود جذب کرده و سبب تجمع پلاکت‌های خون و تشکیل لخته خون می‌شود. این اتفاق در واقع مکانیسم دفاعی باکتری است که خود را به طور کامل در توده ای از پلاکت‌ها محصور می‌کند تا در برابر سیستم ایمنی میزبان و همچنین آنتی‌بیوتیک‌های مصرفی محافظت شود. متاسفانه تجمع پلاکت‌ها سبب ایجاد لخته‌های خونی شده و با التهاب و انسداد عروق خونی همراه است، در نتیجه خون‌رسانی به قلب و مغز مختل می‌شود.

محققان در حال بررسی چگونگی عمل پروتئین PadA در تجمع پلاکت‌ها می باشند تا بتوانند با مهار کردن آن، بیماری‌های قلبی- عروقی را که بزرگ‌ترین عامل مرگ و میر در دنیا می باشند، درمان کنند.

۲ بار مسواک روزانه با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید، کاهش مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی شیرین و مراجعه منظم به دندانپزشک نه تنها به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند، بلکه قادر است از ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی نیز پیشگیری کند.


سایت خبرنو|خبر نو
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ