خودروهایی که سهمیه بنزین ندارند

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

آخرین سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی خودروهای شخصی در سال ۹۲ در حالی شب قبل واریز شد که همزمان فاز دوم حذف سهمیه ویژه بعضی از خودروها در دستور کار قرار گرفت.

خبراقتصادی:ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل و سوخت در برنامه‌ریزی‌های اجرایی جهت کاهش آلودگی هوا طرح‌هایی برای حذف سهمیه بنزین بعضی از خودروها در نظر گرفته است. در فاز اول اجرای این طرح که از ابتدای دی‌ماه آغاز شد سهمیه بنزین خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده حذف شد.

براین اساس ستاد مدیریت پیش‌بینی کرده که صرفه‌جویی حاصل از اجرای فاز اول این طرح روزانه حدود ۸ میلیون لیتر خواهد بود. جدا از بنزین مصرفی، آلودگی و افزایش ریسک تصادفات از جمله معضلات وجود خودروهای مذکور است. این در شرایطی است که به اعتقاد بعضی از کارشناسان خروج فرسوده‌ها با توجه به بحران خودروسازی در کشور می‌تواند در وضعیت بلاتکلیفی قرار بگیرد. اما ابطال کارت سوخت موتورسیکلت‌های قدیمی، تغییر سهمیه وانت‌بارها و خودروهای آژانس، مسافربر شخصی و آموزشگاه‌ها نیز به منظور کاهش مصرف بنزین در دستور کار قرار گرفته است. در همین حال به نقل از مسوولان ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل و سوخت مطابق با فراخوان انجام شده سهمیه ویژه آن دسته از خودروهای آژانس مسافربری که در طرح ساماندهی ثبت‌نام نشده‌اند از یکم اسفند ماه قطع خواهد شد. همچنین سهمیه ویژه خودروهای موسسات آموزش رانندگی به سهمیه بنزین خودروهای شخصی معادل ۶۰ لیتر در ماه تبدیل می‌شود. 

به‌‌این ترتیب  سهمیه ویژه بنزین حدود ۲۶ هزار دستگاه خودروی وابسته به موسسات آموزش رانندگی به سهمیه عادی ۶۰ لیتری خودروهای شخصی تبدیل خواهد شد. ستاد مدیریت همچنین پیش‌بینی کرده که از تغییر سهمیه خودروهای آژانس و مسافربر شخصی و آموزشگاه رانندگی روزانه دو میلیون لیتر صرفه‌جویی در بنزین مصرفی کشور می‌شود. 


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ