خودرو های داخلی گران می شوند

بینا- یوم الحساب خودرو و ارز فرارسیده و امروز سه شنبه قرار است خودروسازان و سازمان حمایت و نمایندگان دولت دور هم جمع شوند تا درباره میزان افزایش قیمت خودروهای داخلی تصمیم بگیرند.
به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، در حالی که دبیر انجمن خودروسازان ایران پیش از این و در واکنش به اخباری مبنی بر توقف عرضه برخی خودروهای داخلی از فعال شدن دست‌هان پنهان در سیستم فروش خودروهای داخلی خبر داد، رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان قطع عرضه خودرو از سوی برخی خودروسازان را محکوم کرده و خواستار دخالت سریع وزارت صنعت، معدن و تجارت برای الزام خودروسازان به عرضه محصولات خودشده بود.
توقف عرضه خودرو به بازار باعث شد رشد قیمت ها در این زمینه بی سابقه ترین افزایش را تجربه کند به طوری که قیمت نمایندگی و بازار از شکافی عظیم خبر می داد.با این حال و بر اساس اخبار دریافتی امروز قراراست قیمتهای جدید اعلام شود درهمین زمینه دنیای اقتصاد از قیمتهای پیشنهادی خودرو سازان اینگونه خبر می دهد:گفته می‌شود قیمت خودروهای داخلی افزایشی حداقل سه میلیون تومانی را تجربه خواهد کرد. ظاهرا قرار است برای بسیاری از خودروهای داخلی افزایش قیمتی کلی لحاظ شود و برای برخی خودروها نیز که شرایط خاص‌تری دارند (مانند تندر-۹۰)، افزایش قیمتی جداگانه نیز در نظر گرفته شود.
آن طور که خبر می‌رسد، ایران خودرویی‌ها برای محصولاتی مانند پژو ۲۰۶، تندر-۹۰، سمند، پژو ۴۰۵ و پارس درخواست افزایش قیمت داده‌اند که در این بین، تندر-۹۰ بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است. همچنین سایپا و پارس خودرو نیز قصد افزایش قیمت پراید، تیبا، مگان و ماکسیما را دارند و در این بین به نظر می‌رسد مگان افزایش قیمتی بیش از سایر خودروها خواهد داشت.
خودروسازان قصد دارند مدل E۲ تندر-۹۰ را حدود چهار میلیون تومان گران کنند و قیمت نوع E۱ آن را نیز همین حول و حوش افزایش دهند. همچنین ایران خودرویی‌ها برای پژو ۲۰۶ نیز افزایشی ۵/۳ میلیون تومانی را در نظر گرفته‌اند و پژو ۲۰۷ نیز همین حدود تغییر قیمت خواهد داشت.
اما به گفته منابع آگاه، قرار است سمند نیز حدود دو میلیون تومان گران شود و پژو ۴۰۵ و پارس نیز به ترتیب یک میلیون و ۳/۱ میلیون تومان افزایش قیمت داشته باشند. در بین دیگر محصولات ایران خودرو، سوزوکی گرندویتارا نیز افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد منتها چون خودرویی لوکس و بالای ۴۵ میلیون تومان است، ایران خودرو می‌تواند بدون کسب مجوز از سازمان حمایت، قیمت آن را افزایش دهد.
در حال حاضر ویتارا در مدل فول خود قیمتی برابر با ۸۱ میلیون تومان دارد که اگر ایران خودرو بخواهد از سیاست «تعیین قیمت بر اساس حاشیه بازار» استفاده کند، قیمت ویتارا در نمایندگی‌ها به بالای ۷۵میلیون تومان خواهد رسید.
ما به گفته منابع آگاه پارس خودرو نیز افزایش قیمتی بیش از ۱۰ میلیون تومان را برای مگان در نظر گرفته و می‌خواهد قیمت این محصول را به بالای ۵۰ میلیون تومان در نمایندگی‌ها برساند. گفته می شود رنو به عنوان مالک برندهای تندر-۹۰ و مگان، تهدید کرده در صورت عدم افزایش قیمت این دو خودرو، تولید آنها را در ایران متوقف کند.
این شرکت از خودروسازان خواسته تا افزایشی ۶۰ الی ۷۰ درصدی را در قیمت تندر-۹۰ و مگان لحاظ کنند، زیرا با قیمت فعلی یورو دیگر امکان تولید این دو محصول وجود ندارد. رنویی‌ها مدعی شده‌اند که برای تولید هر خودرویی در ایران حدود یک هزار و ۵۰۰ یورو (بیش از شش میلیون تومان) ضرر می‌دهند.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *