دادستان عربستان خواستار اعدام “شیخ نمر” شد

۸فروردین به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

به گزارش حوزه حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران رسانه‌های عربستان گزارش دادند، دادستانی این کشور برای “نمر باقر النمر”، روحانی شیعه تقاضای حکم اعدام کرده است. النمر که در ماه ژوییه ۲۰۱۲ دستگیر و زندانی شده بود، روز دوشنبه هفته جاری دادگاهی شد.
 
دادستانی عربستان این روحانی را متهم به “کمک به تروریست‌ها”، “تحریک به اغتشاش” و “محاربه” کرده؛ اتهامی که مجازات آن مرگ و اعدام است.
 
حکم اعدام برای شیخ نمر باقر النمر در شرایط پرتنشی تقاضا شده است. شیعیان عربستان از دو سال قبل در اعتراض به اعمال تعبیض علیه خود، اعتراضاتی را آغاز کرده‌اند که مرکز آن استان القطیف در شرق عربستان است. در یک درگیری خونین میان پلیس و تظاهرکنندگان در این استان، ۱۶ معترض و یک مامور امنیتی کشته شدند.
 
دولت عربستان پس از این واقعه، معترضان را به خشونت متهم ساخت. تظاهرکنندگان اما متقابلا نیروهای امنیتی این کشور را متهم به تیراندازی به سوی تجمع مسالمت‌آمیز خود کردند.
 
شیعیان عربستان می‌گویند که اکثریت سنی این کشور، آن‌ها را به حاشیه رانده‌اند. ۲ میلیون نفر از جمعیت ۵ / ۲۷ میلیون نفری عربستان را شیعیان تشکیل می‌دهند.
 
براساس این خبر به نقل از ستاد حقوق بشر؛ شیخ النمر در تابستان سال ۲۰۱۲ در العوامیه، شهر مجاور القطیف دستگیر شد. پلیس عربستان می‌گوید وی در زمان بازداشت، در اتومبیل خود، اسلحه داشته و در صدد فرار بوده است. هواداران النمر این اتهامات را رد می‌کنند.
 
شیعیان عربستان بلافاصله پس از بازداشت النمر به خیابان‌ها ریختند. تنها در همین روز سه نفر از معترضان طی درگیری‌ها کشته شدند.
 
وزیر کشور عربستان در سال قبل، فهرستی ۲۳ نفری از اشخاصی ارائه کرد که به نقل از وی در ناآرامی‌های استان القطیف دست داشتند و طبق فرمان “یک قدرت خارجی” عمل می‌کردند. النمر نیز متهم به ارتباط با این اشخاص در زمان متواری بودن آن‌ها شد.
 
در حال حاضر ۱۶ شهروند شیعه عربستان به اتهام جاسوسی در زندان به سر می‌برند.
 
شیخ نمر النمر همچنین به دخالت در امور داخلی بحرین متهم شده است. شیعیان بحرین نیز به سیطره سنی‌ها در حاکمیت این کشور و نادیده گرفتن خود اعتراض دارند. فاصله بحرین با استان القطیف در عربستان حدود ۲۵ کیلومتر است.
 
۳۷ تن از رهبران شیعی عربستان سعودی در واکنش به اتهامات اخیر دولت علیه معترضان شیعه، بیانیه‌ای صادر کرده و نسبت به تنش‌های فرقه‌ای و مذهبی و نادیده گرفتن مطالبات اصلاح‌طلبانه در این کشور اخطار دادند.
 
یک مفتی سنی نیز به تازگی از دولت عربستان خواست که یا معترضان شیعه را آزاد کند و خدمات عمومی را بهبود بخشد، یا خطر به خیابان ریختن مردم را به جان بخرد.
 
عربستان سعودی تاکنون از تندباد اعتراضات مردمی در جهان عرب مصون مانده است.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ