دادگاه فدرال عراق حکم به غیرقانونی بودن کمیساریای انتخابات اقلیم کردستان داد

دادگاه فدرال (بالاترین نهاد قضائی در عراق) امروز (سه شنبه) حکم به قانونی نبودن قدرت انحصاری کمیساریای عالی مستقل انتخابات و همه پرسی در اقلیم کردستان عراق داد.

دادگاه فدرال عراق حکم به غیرقانونی بودن کمیساریای انتخابات اقلیم کردستان داد

به گزارش ممتاز نیوز، این حکم دادگاه فدرال درخصوص شکایت سروه عبدالواحد، رئیس فراکسیون “نسل جدید” در پارلمان عراق علیه ریواز فائق، رئیس پارلمان کردستان و وظیفه‌اش درمورد قانونی نبودن قانون کمیساریای عالی انتخابات و همه پرسی در اقلیم کردستان صادر شد.

دادگاه فدرال در حکم خود اعلام کرد که حق رای گیری و انتخاب و کاندیداتوری از حقوق تضمین شده بر اساس قانون اساسی است و مسئولان باید تمامی راه‌های لازم جهت تضمین برخورداری شهروندان از آن را تامین کنند و برخلاف آن، روند انتخابات ارزش دموکراتیک خود را از دست می‌دهد و خروج از قانون اساسی است و مسئولان مشروعیت خود را که از مردم بر اساس حکم‌های ماده ۵ قانون اساسی جمهوری عراق در سال ۲۰۰۵ می‌گیرند، از دست می‌دهند.

در این بیانیه آمده است که مهم‌ترین راه‌های تحقق دموکراسی ایجاد یک هیات مستقل برای اداره روند انتخابات و عدم مداخله در امور آن از سوی مسئولان کشور یا فراکسیون‌های سیاسی است.

طبق این بیانیه آمده است که عدم تضمین حق مردم در رای گیری و انتخابات و کاندیداتوری، باعث می‌شود روند سیاسی ملزومات قانون اساسی خود را از دست بدهد و بر میزان مشارکت شهروندان در انتخابات تاثیر می‌گذارد.

دادگاه فدرال عراق تاکید کرد، عبارت “قدرت انحصاری” کمیساریای عالی مستقل انتخابات و همه پرسی در اقلیم کردستان مخالف با ماده‌های ۲۰ و ۱۰۲ قانون اساسی عراق به دلیل نقض استقلال کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق است و بر این اساس، کمیساریای اقلیم کردستان مبتنی بر قانون اساسی نیست.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *