داروخانه‌ها توجهی به قیمت‌گذاری وزارت بهداشت ندارند / افزایش قیمت‌ داروها در بازار ۲ الی ۳ برابر بیش از قیمت‌گذاری معاونت غذا ودارو است

شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
ممتاز نیوز: عضو هیات رئیسه مجلس با انتقاد از تعرفه تازه وزارت بهداشت مبنی بر افزایش افزایش ۷۵ درصدی قیمت داروهای داخلی و ۹۰ درصدی قیمت داروهای خارجی، گفت: این افزایش قیمت دارو تنها آن چیزی است که در وزارتخانه به تصویب رسیده درحالی که در بازار، قیمت‌ داروها ۲ الی ۳ برابر بیشتر است.

شاهین محمدصادقی در گفت‌ وگو با خانه ملت، در مورد اعلام قیمت‌گذاری تازه دارو از سوی معاونت سازمان غذا و دارو مبنی بر افزایش ۷۵ درصدی قیمت داروهای داخلی و ۹۰ درصدی قیمت داروهای خارجی، افزود: این قیمت‌ها نرخ رسمی و اعلامی است و با آنچه که در بازار به فروش می‌رسد تفاوت چشمگیری دارد.
 
نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه قیمت داروهای خارجی در بازار بیش از ۹۰ درصد است و افزایش قیمت اعلام شده برای داروهای خارجی از سوی معاونت غذا و دارو تنها آن چیزی است که در وزارتخانه به تصویب رسیده است.
 
 
افزایش ۲ تا ۳ برابری قیمت دارو در بازار آزاد

 
این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر ۲ الی ۳ برابر شدن قیمت دارو در بازار آزاد، تصریح کرد: داروهای بیماران خاص و شیمایی افزایش چندین برابری داشته که این مهم مشکلاتی را برای این بیماران پدید آورده است.
 
محمدصادقی، با بیان اینکه دسترسی مردم به دارو با مشکل مواجه است، یادآور شد: علاوه بر گرانی داروها، بیماران برای تهیه داروی مدنظر خود دچار سردرگمی بوده و نمی‌توانند به راحتی به آن دست یابند.
 
وی، با یادآوری نوسانات قیمت ارز در بازار، افزود: با توجه به ورود مواد اولیه دارویی به کشور، قیمت بسیاری از داروها با نوسانات ارز افزایش چشمگیری داشته، علاوه بر این تورم داخلی و افزایش دستمزد کارگر و مواد مصرفی داخلی نیز بر افزایش قیمت دارو تاثیر گذاشته است.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، در مورد جلسات برگزار شده بین اعضای کمیسیون بهداشت و درمان، بانک مرکزی و دولت، برای بررسی قیمت دارو، تاکید کرد: در این جلسات قرار نبود دارو با نرخ مبادله‌ای عرضه شود بلکه بنا بود دولت اعتبارات لازم را فراهم کرده تا دارو به عنوان اقلام اصلی با نرخ مرجع عرضه شود که متاسفانه به نظر می‌رسد دولت و بانک مرکزی به این تعهدات عمل نکردند و همین امر چنین آشفتگی را در بازار دارو به وجود آورد.
 
نماینده مردم کازرون در مجلس نهم، در پاسخ به این سوال که در حال حاضر این افزایش قیمت دارو چگونه باید جبران شود، ادامه داد: به طور حتم اگر شرکت‌های بیمه‌ای هزینه‌های تازه قیمت دارو را بپذیرند بخش قابل توجهی از مشکلات حل می‌شود اما نگرانی ما از این است که بیمه‌ها افزایش قیمت را تقبل نکنند و مردم مجبور شوند از جیب خود هزینه‌های درمانی را پرداخت کنند.
 
 
قیمت‌گذاری دارو در وزارت بهداشت از سوی داروخانه‌ها رعایت نمی‌شود

 
این نماینده مردم در مجلس نهم، در مورد تاثیر قیمت گذاری داروها در کاهش تخلفات داروخانه‌ها در افزایش خودسرانه قیمت دارو، تصریح کرد: ما امیدواریم حداقل این قیمت‌گذاری‌ها بر تخلفات تاثیر گذارد اما درحال حاضر شرایط موجود به گونه‌ای است که تصمیمات وزارت بهداشت در داروخانه‌ها رعایت نمی‌شود.
 
وی، با تاکید بر اینکه دولت باید در قیمت‌گذاری دارویی به ارز مرجع برگردد، یادآور شد: امیدواریم دولت در ورود دارو یا مواد اولیه آن به کشور از ارز مرجع استفاده کند ضمن آنکه بیمه‌ها نیز نسبت به پرداخت هزینه افزایش قیمت دارو تعهد داشته باشند.
 
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، درخصوص آزاد شدن قیمت دارو، تاکید کرد: مکانیزم‌های مختلفی برای کنترل قیمت و کنترل مصرف وجود دارد؛ گمان نمی‌کنم آزاد شدن قیمت دارو راه مناسبی باشد مگر آنکه بیمه‌ها فراگیر و گسترش یابند و با پوششی همگانی، افزایش قیمت دارو را تحت کنترل قرار دهند.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ