داروهای گیاهی هم عوارض دارد

جام جم آنلاین: برخلاف باور بسیاری از مردم، گیاهان دارویی، طب مکمل و سنتی نیز می‌تواند در شرایطی که درست استفاده نشود، دارای عوارض جانبی باشد.

درست است که سازمان جهانی بهداشت طب فراگیر، یعنی استفاده از طب مکمل را در کنار طب رایج توصیه می‌کند و همواره از سیاستگذاران سلامت کشورها می‌خواهد رشته‌های مختلف طب مکمل را به مردم عرضه کنند، اما نکته بسیار مهم، استفاده بجا، صحیح و علمی از این نوع درمان است. در ستون امروز اشاره‌ای به عوارض جانبی احتمالی رشته‌های مهم طب مکمل خواهیم داشت.

طب سوزنی روش درمانی بی‌خطر و بسیار کم‌عارضه است، ولی این به شرطی است که توسط متخصصی کارآزموده و در شرایط استاندارد انجام شود.

مانند سایر تخصص‌های رشته پزشکی، طب سوزنی نیز روشی تخصصی است و اگر پزشک در انتخاب نقاط، تکنیک سوزن زدن و تحریک سوزن‌ها پس از وارد شدن به بدن از علم و مهارت کافی برخوردار نباشد، می‌تواند عوارضی را برای بیمار به همراه آورد. همچنین پزشک باید از سوزن‌های استاندارد و یک‌بار مصرف استفاده کند.

نوک سوزن طب سوزنی با استفاده از تکنولوژی خاص بسیار تیز و کم‌قطر ساخته می‌شود و این سوزن‌ها پس از یک‌بار استفاده کند شده و استفاده مجدد از آنها نه‌تنها دردآور بوده که از جنبه بهداشتی نیز خطرناک است.

برای برخی از بیماری‌ها از نوعی از طب سوزنی به همراه جریان الکتریسیته استفاده می‌شود. نداشتن مهارت و تشخیص نادرست در این انتخاب نیز می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد.

امروزه استفاده از داروهای گیاهی و گیاهان دارویی با اقبال روزافزون مردم مواجه است و بسیاری از بیماران با این باور که بدون عارضه است، ترجیح می‌دهند آن را جایگزین داروهای شیمیایی کنند.

ولی نکته مهم این است که تجویز داروهای گیاهی باید توسط پزشک متخصص باشد که تداخل اثر و عوارض جانبی آن را به طور کامل می‌شناسد.

بسیاری از گیاهان دارویی دارای تداخل با یکدیگر یا با بعضی از داروهای شیمیایی است که در تجویز و مصرف آنها باید این نکته مهم مورد توجه باشد.

به عنوان مثال جینکو که باعث تقویت حافظه می‌شود و برای بیماری‌های سیستم اعصاب مفید است، می‌تواند با بعضی داروهای ضد انعقادی تداخل اثر داشته باشد. یا مصرف جینسینگ که در کمک به درمان بسیاری از بیماری‌های مزمن بسیار مفید است، در زمان بارداری توصیه نمی‌شود.

اما این باور عمومی که گیاهان دارویی بدون ‌عارضه است، باید تغییر کند. جالب است بدانید که به عنوان مثال بعضی از آلکالونیدهای موجود در گل گاوزبان می‌تواند عوارض کبدی داشته باشد.

ماساژدرمانی و کایروپراکتیک روش‌های موثری برای درمان مشکلات ستون فقرات است، ولی اگر مانورها و ماساژ صحیح انجام نشود، می‌تواند باعث آسیب بیمار شده و مشکلات بیمار را افزایش دهد.

در هومیوپاتی تشخیص صحیح و استفاده دقیق و دز داروها بسیار مهم است و اگر این امور با دقت انجام نشود، می‌تواند عوارض زیادی برای بیمار بر جای گذارد.

دکتر امیرهومن کاظمی – متخصص طب سنتی و گیاهان دارویی


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *