داروها در فرودگاه امام(ره) ترخیص می شوند/ ترخیص کالاهای اساسی خارج از نوبت

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

نمایندگان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و بانک مرکزی برای ترخیص سریع داروهای وارداتی در گمرک فرودگاه امام (ره) مستقر شده اند..

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران ، نمایندگان مذکور از امروز ۱۲ مرداد ۹۲ با حضور در این گمرک نسبت به بررسی و رفع مشکل ترخیص داروها اقدام کنند، تا داروهای وارداتی ترخیص شوند.

این گزارش ممتاز به نقل از همچنین از وارد کنندگان دارو که کالاهای آنان به گمرک فرودگاه امام (ره) وارد شده است، خواست، از تاریخ اعلام شده با حضور در این گمرک نسبت به ترخیص کالا های خود اقدام کنند .

براساس این گزارش ممتاز به نقل از ؛ مدیراداره نظارت ارز بانک مرکزی ازپرداخت یک میلیاردو۴۰۰ میلیون دلار به دارو و ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به کالای اساسی طی ۴ ماه ابتدایی سال جاری خبر داد.

قاسمی گفت : ترخیص کالاهای اساسی خارج از نوبت انجام می‌شود و بانک مرکزی به واردکنندگان بدون نوبت “کد” می‌دهد افزود: در مرکز اول با بانکها اعلام می‌شود که به ثبت سفارش دارو ارز اختصاص دهند تا سایر کالاهایی که اولویت ندارند.

اخبار بعضی رسانه‌ها را مبنی بر عدم اختصاص ارز دارو نادرست عنوان کرد و گفت: ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار ارز به دارو اختصاص داده می‌شود. از همین رو از ابتدای سال تاکنون یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به دارو اختصاص یافته که این رقم به میزان ۷۰ درصد ارزی است که در سال قبل به این بخش پرداخت شده بود.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در گفتگو با تسنیم از برنامه بعضی واردکنندگان دارو برای ترخیص داروهای پرورش اندام و زیبایی خبر داد و گفت: این گروه با شانتاژ رسانه‌ای و جوسازی سعی می‌کنند که توجه مردم را به عدم ترخیص دارو جلب کنند و بانک مرکزی را متهم اصلی این قضیه معرفی نمایند.

وی افزود: اما بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد داروهایی مانند داروهای زیبایی و پرورش اندام با ارز ۱۲۲۶ وارد کشور شوند. چرا که طبق اعلام وزارت بهداشت این داروها نمی‌توانند ارز دریافت کنند.

قاسمی دربارهٔ ارز پرداختی به کالاهای اساسی از ابتدای سال تاکنون گفت: سهمیه کالاهای اساسی در طول سال ۱۰ میلیارد دلار است که از این رقم در ۴ ماه ابتدایی سال ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز اختصاص یافته است؛ نمی‌توانیم سهمیه کل سال را یکباره به کالای اساسی اختصاص دهیم.

وی با اشاره به اختصاص ۳۰ درصد سهمیه اضافی برای ارز مورد نیاز کنجاله سویا تصریح کرد: نمایندگان گمرک، وزارت صنعت، وزارت بهداشت و بانک مرکزی به مدت یک هفته در فرودگاه امام مستقر خواهند بود.
 
طبق خبرهای که از جلسه اضطراری بانک مرکزی با مسئولان وزارت بهداشت و گمرک جمهوری اسلامی ایران خارج آمد قرار است از امروز (شنبه ۱۲ مردادماه) ترخیص دارو و کالاهای اساسی با حضور نمایندگان این دستگاه‌ها در گمرک آغاز شود.
 
براساس این گزارش ممتاز به نقل از، طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر “عدم ترخیص دارو و کالای اساسی از گمرک به‌خاطر مشکلات ارزی” سوژه اول تمام رسانه‌ها محسوب می‌شد و در مقابل مسئولان مربوطه در بانک مرکزی توجیهات خاصی را دربارهٔ ممانعت از ترخیص این محصولات اعلام می‌کردند.
 
البته ممانعت بانک مرکزی از ترخیص دارو و کالاهای اساسی از گمرک سبب شد تا محمدرضا نادری معاون امور گمرکی گمرک شخصاً وارد عمل شود و با قبول مسئولیت نسبت به ترخیص دارو از فرودگاه امام خمینی اقدام کند.

 نادری می‌گوید: فقط به‌خاطر جان بیماران شخصاً دستور دادم که ۵۰ درصد از داروها از گمرک از ۷ مردادماه ترخیص شوند.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *