دانشگاه‌ها چند روز سال تعطیلند؟

گردآوری توسط گروه آموزش ممتازنیوز

دانشگاه‌ها چند روز سال تعطیلند؟

سال‌های سال اصلاح تقویم آموزشی دانشگاه‌ها یکی از دغدغه‌های مشترک همه مسئولان نظام آموزش عالی کشور در دولت‌های مختلف بوده؛ دغدغه‌ای که رفع آن سبب فرصتی برای ارتقای کیفی می‌شود.

به گزارش ممتاز به نقل از ایسنا، افزایش بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاه‌ها، استفاده بهینه از وقت اعضای هیات علمی و همچنین کوتاه شدن مدت تحصیل دانشجویان سه سببی عمده‌ایست که همواره بعد از تعطیلات نوروزی دربارهٔ ضرورت تقویم آموزشی دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.

واقعیت این است که تقویم تحصیلی آموزش عالی نقص‌هایی دارد که بیشتر در نیمسال دوم تحصیلی خود را نشان می‌دهد، به ویژه امسال که علاوه بر طولانی بودن تعطیلات نوروزی با مسابقات جام جهانی فوتبال نیز تداخل یافته است.

با یک حساب سرانگشتی در تقویم آموزشی سال ۹۳-۹۲ می‌توان گفت که در این سال تحصیلی تنها حدود ۱۸۵ روز از سال درهای کلاس دانشگاه‌ها به روی دانشجویان باز بود و حتی می‌توان ادعا کرد که این رقم حتی در بعضی دانشگاه‌ها به سبب همزمانی با مسابقات جام جهانی فوتبال کمتر هم شود!

سال تحصیلی جاری دانشگاه‌ها از اول مهر و در بعضی دانشگاه‌ها از اواسط شهریور آغاز شد و تا خردادماه نیز ادامه خواهد داشت، در خوشبینانه‌ترین شکل ممکن اگر ایام امتحانات ترم اول همراه با فرجه‌های قبل از آن را ۳۰ روز محاسبه کنیم، با احتساب ۲۵ روز تعطیلات رسمی تحصیلی و ۳۱ روز جمعه، دانشگا‌ه‌ها امسال حدود ۱۹۰ روز باز خواهند بود و اگر ایام تابستان و تعطیلات پیش‌بینی نشده همچون ایام الودگی هوا، بارش برف و…. را نیز به تعطیلات اضافه کنیم، از ۳۶۵ روز سال دانشجویان فقط نیمی از سال را مشغول علم‌آموزی و تحصیل می باشند و دانشگاه ها نیمی از سال تعطیلی و یا نیمه تعطیل می باشند.

برای حل این مهم در سال‌های اخیر بحث‌های بسیاری دربارهٔ اصلاح تقویم آموزشی دانشگاه‌ها مطرح شد که علیرغم همسو بودن نظرات در رابطه با مشکل تقویم آموزشی، سرانجام این بحث‌ها و راهکارهای مطروحه، به جز استانی شدن تقویم دانشگاه‌ها خروجی دیگر نداشت و طرح‌های دیگر همچون سه ترمه شدن دانشگاه‌ها به سبب اختلاف‌نظر میان مسئولان بی‌نتیجه ماند.

هرچند که هفته قبل دانشگاه آزاد با تصویب و اجرای طرحی به صورت اختیاری به دانشجویان این فرصت را فراهم آورد که سال تحصیلی خود را در سه ترم بگذرانند تا هم اعضای هیات علمی از وقتشان بیشتر استفاده کنند و هم مدت تحصیل دانشجویان کاهش پیدا کند و طبیعتا این مهم صرفه اقتصادی هم برای جامعه و هم دانشگاه و دانشجویان خواهد داشت.

به همین سبب انتظار بسیاری نیست درسالی که به “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” نامگذاری شده، مسئولان آموزش عالی کشور نیز با تدوین طرحی به خواب تابستانی دانشگاه‌ها پایان دهند و با به کارگیری ظرفیت‌های خالی و امکانات مغفول دانشگاه‌ها به ساماندهی تقویم آموزشی بپردازند تا قطار آموزش عالی کشور با ظرفیت و سرعت بیشتری به حرکت خود در ریل توسعه علمی و اقتصادی کشور ادامه دهد.

/۱۱۱/


اخبار ممتاز / دانشگاه
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ