درآمد ۲ میلیارد دلاری مایکروسافت از اندروید!

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

برآوردهای تحلیل‏گران نشان می‌‏دهد درآمد شرکت مایکروسافت از سیستم عامل اندورید به حدود ۲ میلیارد دلار رسیده است. 
 
به گزارش وب‌‏سایت zdnet، یکی از تحلیل‏گران شرکت نامورا (Namura) به نام ریک شرلاند گفته است شرکت مایکروسافت در سال مالی جاری از محل توافقنامه‏‌های مجوزدهی خود با سیستم عامل اندروید حدود ۲ میلیارد دلار درآمد داشته است. به نقل از این تحلیل‏گر، مایکروسافت از این درآمد‌ها برای مخفی نگه داشتن ضرر و زیان بخش سرگرمی و ابزارهای خود که به EDD معروف است، استفاده کرده است. مایکروسافت ابزارهایی مثل دستگاه‌‏های ایکس باکس و نرم‌‏افزارهای ویندوز فون و اسکایپ را در این بخش قرار داده است. 
به گفته این تحلیل‏گر اگر درآمد حاصل از حق امتیاز استفاده از نرم‌‏افزارهای مایکروسافت بر روی اندروید نباشد، شرکت مایکروسافت سالانه حدود ۵. ۲ میلیارد دلار از درآمد بخش ابزارها و سرگرمی خود را از دست خواهد داد. شرلاند گفته است اگر شرکت مایکروسافت در ازای هر وسیله اندرویدی که فروخته می‌‏شود، فقط ۵ دلار حق امتیاز دریافت کند، درآمدی بیش از ۲ میلیارد دلار در سال خواهد داشت. 
پیش از این بعضی از تحلیل‏گران این رقم را بین ۵ تا ۱۵ دلار به ازای هر وسیله اندرویدی برآورد کرده بودند، اما خود مایکروسافت تاکنون درآمدهای خود از این بخش را به صورت جزئی و مفصل منتشر نکرده است. 
محاسبات تحلیل‏گر شرکت نامورا نشان می‌‏دهد در سه ماهه منتهی به سپتامبر ۲۰۱۲ حدود ۵. ۱۲۲ میلیون دستگاه اندرویدی روانه بازار شده است که مجموع حق امتیاز مایکروسافت از آن‌ها به ۳۸۶ میلیارد دلار می‌‏رسد. در سه ماهه منتهی به ژوئن ۲۰۲۲ نیز این رقم به ۴۸۹ دلار رسیده است. وی گفته است با فرض حاشیه سود ناخالص ۹۰ درصدی می‌‏توان حدس زد که مایکروسافت در سال مالی ۲۰۲۲ از محل سیستم عامل اندورید حدود ۶. ۱ میلیارد دلار درآمد داشته است. در سال مالی ۲۰۲۲ این رقم به ۷۳. ۱ میلیارد دلار و در سال مالی ۲۰۲۲ این رقم به ۸۲. ۱ میلیارد دلار خواهد رسید. 
اگر برآوردهای این تحلیل‏گر درست باشد، می‌‏توان نتیجه گرفت که مایکروسافت از سیستم عامل اندروید بیشتر سود می‌‏برد تا از سیستم عامل ویندوز فونِ خود.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ