درباره کودکانی که از دیوار راست بالا می‌روند!

۲۲م آذر ،

ممتازنیوز: یک روان‌پزشک گفت: تنبیه بدنی کودکان بیش‌فعال آنها را دچار اختلال‌های روان‌پزشکی کرده و حس انتقام‌جویی را در این کودکان ایجاد می‌کند. 

عارفه مبشر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ایجاد تغییر در سیستم عصبی شیمیایی بدن کودکان با سه الگوی بی‌توجهی، بیش‌فعالی و رفتارهای تکانشی نمایان می‌شود. 

وی ادامه داد: آغاز اختلال بیش‌فعالی و بروز بعضی علایم این بیماری از سن سه‌سالگی (زیر پنج‌سالگی) است ولی تشخیص قطعی آن در سن بالای پنج سالگی امکان‌پذیر می‌شود زیرا در سنین زیر پنج سال ممکن است فعالیت‌های کودک با بازیگوشی‌های طبیعی او اشتباه گرفته شود و در بستگان درجه یک شایع‌تر است. 

این روان‌پزشک با اشاره به این که گاه توارث سبب بیش‌فعالی کودکان است و در بستگان درجه یک بیشتر دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: بیش‌فعالی بیشتر در پسرها ملاحظه می‌شود و سبب واحدی را نمی‌شود برای بروز این بیماری نام برد ولی بیشترین سبب‌هایی که سبب این اختلال می‌شود علاوه بر ایجاد تغییر در سیستم عصبی شیمیایی بدن، سبب‌های محیطی از جمله صدمات مکانیکی که در زمان تولد به سیستم عصبی وارد می‌شود و مواجه با بعضی سموم در دوران پیش از تولد است. 

وی ادامه داد: افزودنی‌های خوراکی مانند رنگ‌ها و مواد نگهدارند‌ه‌ای که در غذاها و بعضی شیرینی‌ها و شکلات‌ها وجود دارد نیز به عنوان عامل احتمالی بروز این اختلال در کودکان است. 

مبشر گفت: کودکان دچار اختلال بیش‌فعالی، دارای جنب و جوش بسیاری می باشند که گاهی نیز این فعالیت‌ها سبب خستگی خانواده‌ها می‌شود. این کودکان مانند موتوری می باشند که در حال کار است و خاموش نمی‌شود. اگر کودکی این علایم را در دو محیط خانه و خارج خانه مانند مدرسه و در مدت زمان حداقل شش ماهه داشته باشد، دچار بیش‌فعالی است. 

وی ادامه داد: کودکان بیش‌فعال اگر در سن مدرسه باشند، نمی‌توانند به آرامی به طور مداوم سر جای خود بنشینند، مدام در کلاس می‌چرخند و دست و پای آنان حالت بی‌قراری دارد. این کودکان دایم روی صندلی تکان می‌خورند، معمولا کارهایی که انجام می‌دهند پر سر و صدا است و بسیار پرحرفند. 

این روان‌پزشک اظهار کرد: در رفتارهای تکانشی نیز کودک ممکن است به کارهای خطرناک دست بزنند ولی متوجه خطر آن نباشند. 

وی تصریح کرد: در صورتی که خانواده‌ها برای رفع اختلال کودک بیش‌فعال خود اقدام نکنند این کودکان به سبب خصلت‌های تکانشی بیش‌فعالی، به کارهای خطرناک و ضداجتماعی گرایش می‌یابند. 

مبشر اظهار داشت: اگر این بیماری درمان نشود، گروهی از این کودکان در سنین بالا به مواد مخدر و سیگار، دزدی، دروغ‌گویی و بزهکاری گرایش می‌یابند و گروه دیگر نیز دچار اختلال افسردگی می‌شوند. کودکانی با علایم بیماری بیش‌فعالی بسیار تنبیه می‌شوند و مورد انتقاد قرار می‌گیرند؛ به همین سبب ممکن است دچار اختلال افسردگی و اضطراب شوند. 

وی با بیان این که خانواده‌ها برای تشخیص این اختلال حتما باید به روان‌پزشک مراجعه کنند، گفت: اولین گام در درمان این بیماری، درمان دارویی است. شرکت در جلسات مشاوره نیز از راه‌های درمان این کودکان است ولی ضمن آن نیز به سبب ایجاد تغییر در سیستم عصبی شیمیایی، برای رفع این اختلال نیاز به دارو وجود دارد. 

این روان‌پزشک با اشاره به انرژی بسیار کودکان بیش‌فعال، ادامه داد: بهتر است خانواده‌ها این انرژی کودکان را در جنبه‌های مثبت مانند ورزش‌هایی که انرژی بسیاری از بچه‌ها می‌گیرند مانند دویدن در زمین‌های بزرگ، ورزش‌های مورد علاقه کودک یا پیاده‌روی در مسافت‌های طولانی صرف کنند. 

وی افزود: همچنین خانواده‌ها می‌توانند مسئولیت‌هایی که نیاز به صرف انرژی بسیار دارد را در صورت امکان به بچه‌ها محول کنند تا سبب تخلیه انرژی آن‌ها شود. همچنین پیشنهاد می‌شود کودکان بیش‌فعال تنقلات دارای افزودنی مصرف نکنند. 


.
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ