دردسر‌های تلویزیون برای سلامت!

خرداد ۱۴۰۳
ممتاز نیوز: زمانی که در خانه تنها میباشید ممکن است ساعاتی را به تماشای تلویزیون اختصاص دهید و تصور کنید که تماشای تلویزیون یکی از سالم‌ترین تفریحات است! اما باید گفت، در واقع تماشای بیش از حد تلویزیون برای سلامتی مضر است. ممکن است به راحتی نتوانید این واقعیت را بپذیرید، ولی در اصل تماشای تلویزیون برای مدت طولانی سلامتی شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. اگرچه در صورت آموزشی بودن برنامه‌های تلویزیونی می‌توانید چیزهای بسیاری از آن یاد بگیرید، ولی هنوز هم معایب دیدن تلویزیون بیش از مزایای آن است. تلویزیون رسانه‌ای برای سرگرمی و البته آموزش است، ولی متاسفانه می‌تواند سبب بروز مشکلات جسمی و روانی شود.

افزایش خطر بیماری‌های قلبی

با تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده از بررسی ۸۸۰۰ زن و مرد (بدون سابقه بیماری قلبی) طی یک دوره شش ساله در استرالیا پژوهشگران دریافتند که هر ساعت تماشای تلویزیون، خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را تا ۱۸درصد و مرگ ناشی از آن را تا ۹ درصد افزایش می‌دهد. به این ترتیب، اشخاصی که روزانه چهار ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند. در طول شش سال تقریباً ۷۰ درصد بیش از سایرین در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی قرار می‌گیرند و در واقع این مشکل ناشی از عدم تحرک در هنگام تماشای تلویزیون است. چنانچه اشخاص ساعات تماشای تلویزیون خود را از۴ ساعت به ۱ ساعت کاهش دهند، مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی تا ۸ درصد کم می گردد به نقل از پژوهشگران، بدن انسان به گونه‌ای تکامل یافته است که نمی‌تواند مدت زمان طولانی بدون حرکت و ثابت بنشیند. نشستن طولانی‌مدت مقابل تلویزیون و یا صفحه نمایش کامپیوتر خطرات جدی برای سلامتی دارد.

 اختلال در خواب

اثبات شده است که نور ساطع شده از تلویزیون می‌‌تواند سیستم‌های داخل بدن را تحریک کند. مقدار هورمون ملاتونین در مغز هنگام شب افزایش می‌یابد، ولی با تماشای بسیار تلویزیون و به هم ریختن تعادل سیستم‌های بدن، ‌این هورمون کاهش یافته و در نتیجه فرد دچار بدخوابی و خستگی مفرط خواهد شد. کاهش مقدار ملاتونین با بلوغ زودرس دختران نیز مرتبط است.

 افزایش خطر ابتلا به دیابت

بی‌حرکتی و افزایش وزن از عوامل خطرساز ابتلا به دیابت و اختلال در درمان آن می باشد. تماشای تلویزیون و اعتیاد مفرط به آن سبب بی حرکتی و افزایش وزن می‌شود که خود زمینه ساز ابتلا به دیابت است. مطالعه زنان در سال ۲۰۰۳ که در مجله انجمن پزشکی امریکا نیز انتشار یافت نشان می‌دهد که خطر ابتلا به دیابت به ازای هر دو ساعت تلویزیون در روز تا ۱۴ درصد افزایش می‌یابد. مطالعه دیگری نشان داد اشخاصی که ۴۰ ساعت در هفته تلویزیون تماشا می‌کنند، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در آنها سه برابر بیش از سایرین است. منظور از سایرین، اشخاصی می باشند که کمتر از یک ساعت در هفته تلویزیون می‌بینند. به نقل از پژوهشگران این خطر با مصرف تنقلات و بی‌حرکتی افزایش می‌یابد.

 افزایش احتمال چاقی

با تماشای طولانی مدت تلویزیون، به مدت طولانی هیچ جنب‌وجوشی نخواهید داشت. متابولیسم بدن با بی‌تحرکی کاهش می‌یابد و این امر منجر به افزایش وزن می‌شود. علاوه بر این، هنگامی که در حال تماشای تلویزیون میباشید، تمایل شما به مصرف خوراکی‌ها بیشتر می‌شود؛ به علاوه با تماشای تبلیغات تلویزیون بیشتر هوس خوردن مواد غذایی ناسالم را می‌کنید. مطالعه‌ای که روی بیش از ۵۰ هزار خانم‌ طی سال‌های ۱۹۹۲ انجام شد، نشان داد که هر دو ساعت تماشای تلویزیون ۲۳ درصد چاقی را افزایش می‌دهد. تماشای تلویزیون یکی از علل مهم چاقی در کودکان است.

 اختلالات چشمی

تماشای تلویزیون برای سلامتی چشم‌ها ضرر دارد؛ به خصوص اگر در اتاق کم‌نور و یا تاریک دیده شود. تمرکز طولانی چشم‌ها بر روی یک شیء، به چشم‌ها فشار می‌آورد. امروزه بیش از عوامل ارثی، تلویزیون بر بینایی اشخاص تاثیرگذار است. خیره شدن به صفحه نمایش تلویزیون و رایانه در دراز مدت، بی شک به نزدیک بینی منجر می‌گردد.

 افسردگی

تحقیقات نشان می‌دهد نگاه کردن به تلویزیون و کامپیوتر به مدت‌های طولانی در شب می‌تواند منجر به ایجاد افسردگی و دیگر بیماری‌های روحی شود. محققان دانشگاه اوهایو با انجام این تحقیقات دریافتند اشخاصی که تا پاسی از شب به تماشای تلویزیون می‌نشینند، با ایجاد اختلالاتی در مغز بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند. نتایج حاصل از تحقیق انجام شده نشان می‌دهد بروز افسردگی در زنان مواجه شده با نورها و اشعه‌های مصنوعی انعکاس یافته از تلویزیون و کامپیوتر در شب تا دو برابر بیشتر از مردان است. بر اساس این تحقیق، روشنایی مصنوعی ناشی از صفحات این گیرنده‌ها می‌تواند با ایجاد اثرات منفی روی ساعات بیولوژیکی بدن و خواب شبانه‌روزی در نهایت منجر به ازدیاد میزان فاکتور نکروز تومور شود. عامل نکروز تومور یا TNF ماده‌ای است که در فرایندهای التهابی مانند روماتیسم‌ها نقش دارد.

 تاثیر بر حافظه

تماشای تلویزیون بین ۲۰ تا ۶۰ سالگی از عوامل شایع آلزایمر یا فراموش کاری در کشورهای غربی است

تاثیرات تلویزیون در کودکان

تلویزیون از سال ۱۹۹۰ بین مردم بسیار محبوب شد و هر روز تعداد بیشتری به دیدن آن روی آوردند. تا امروز که این عادت بد به یک مشکل اساسی تبدیل شده و تأثیر منفی آن بر روی کودکان بیش از بزرگسالان است و با گذشت زمان هر ساله اوضاع بدتر می‌شود. کودکان از سنین بسیار پایین‌ تماشای تلویزیون را آغاز می‌کنند و بسیاری از والدین نگران این موضوع می باشند. البته بعضی مطالعات بر روی کودکان پیش‌دبستانی نشان می‌دهد کودکانی که برنامه‌های با کیفیت تلویزیون را در ساعات محدود تماشا می‌کنند، نمرات بهتری در امتحان ریاضی می‌گیرند؛ ولی به سبب عوارض منفی بیش از حد آن والدین بسیار نگرانند و سعی می‌کنند ساعت استفاده از تلویزیون را در منزل خود کنترل کنند. بچه‌ای که دائماً جلوی تلویزیون نشسته باشد، مسلما با بچه‌ای که در مهد کودک یا با دوستان خودش ساعت‌ها بازی می‌کند فرق دارد. تلویزیون سبب از بین رفتن خلاقیت، آسیب دیدن چشم و سیستم عصبی کودکان است. محققان در یک تحقیق سه ساله، از مادران دو هزار و‌۷۰۰ کودک در خصوص عادات تماشای تلویزیون کودکان و تمایل آنها به هیجان، افسردگی، مشکلات مربوط به خواب، عدم تمرکز حواس، رفتار خشن و یا کمبود مهارت‌های اجتماعی آنها، اطلاعاتی را جمع‌آوری کردند.‌۱۶ درصد بچه‌های ‌۵/۱ تا ‌۲ ساله در این تحقیق بیش از دو ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کردند و در سن ۵/۵ سالگی این عادت را ترک کردند. از هر پنج کودکی که یکی از آنها بیش از دو ساعت تلویزیون تماشا می‌کرد با خطر مشکلات رفتاری بیشتری روبرو می‌شدند و کودکانی که تا پنج سالگی عادت به تماشای تلویزیون در آنها بیشتر می شد، این خطر در آنها افزایش می‌یافت. در اینجا به چند نمونه از این اثرات منفی بر روی کودکان اشاره می‌کنیم:

 اثرات منفی در رشد ذهن

تماشای تلویزیون به مدت طولانی اثر منفی بر رشد فکری کودکان می‌گذارد. آکادمی اطفال آمریکا به والدین پیشنهاد می‌کند به کودکان زیر دو سال خود اجازه تماشای تلویزیون را ندهند و کودکان بزرگ‌تر نیز بیش از دو ساعت در روز تلویزیون نگاه نکنند. حتی در بزرگسالان نیز تماشای طولانی‌مدت تلویزیون می‌تواند قدرت پردازش ذهنی آنان را مختل کند.

 چاقی

همان طور که اشاره شد، تماشای تلویزیون با خوردن ارتباط مستقیم دارد. کودکان بیش از هر زمان دیگری، هنگام تماشای تلویزیون تنقلات می‌خورند و بیشتر آنها می‌گویند که خوردن همبرگر، پیتزا و سیب‌زمینی سرخ شده در حین تماشای تلویزیون بسیار لذت‌بخش است. شاید به همین سبب باشد که تعداد کودکان چاق روز به روز در حال افزایش است.

 افزایش خطر ابتلا به آسم

در مطالعه‌ای در بریتانیا که روی بیش از ۳ هزارکودک یک ماهه تا یازده ساله انجام شد، نشان داد که کودکانی که در روز دو ساعت یا بیشتر به تماشای تلویزیون مشغول می باشند، دو برابر بیش از سایرین، احتمال ابتلا به آسم در آنها وجود دارد.
منبع:‌ دنیای سلامت

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.