درمان سکته مغزی با سلول‌های بنیادی

۰۹ام بهمن ،

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دریافتند وقتی در طول نیم ساعت اول بروز سکته مغزی به موش‌ها سلول بنیادی تزریق شد، تقریبا عملکرد طبیعی مغز پس از یک شبانه‌روز، احیا شد.

پژوهشگران بولیویایی می‌گویند این روش قابلیت استفاده در انسان را دارد.

در حال حاضر اشخاص مبتلا به سکته مغزی تا حدودی با داروهای ضد انعقاد در ساعت طلایی پس از بروز سکته مغزی درمان می‌شوند.

این مطالعه، مهر تاییدی بر دیگر تحقیقاتی است که دریافته‌اند سلول‌های بنیادی می‌توانند با افزایش توانایی بدن در ترمیم بافت آسیب دیده، به بیماران مبتلا به سکته مغزی کمک کند.

سلول‌های بنیادی، سلول‌های مهمی می باشند که توانایی تبدیل شدن به انواع سلول‌ها را دارند و از نظر درمانی می‌توانند جایگزین سلول‌هایی شوند که در جریان یک آسیب دیدگی یا بیماری از دست رفته‌اند.

آزمایش‌های اخیر بر روی انسان امیدهایی را در دل زنده کرده است؛ در این آزمایش‌ها نشانه‌های سکته مغزی پس از تزریق سلول‌های بنیادی بهبود یافته است.

محققان بیمارستان دانشگاه لاپاز، انواع خاصی از سلول‌های بنیادی را از چربی و مغز استخوان گرفتند، سپس آنها را به رگهای خونی موش‌هایی تزریق کردند که مدت زمان بسیار کوتاهی از بروز سکته مغزی آنها می‌گذشت.

حتی اگر سلول‌های تزریق شده ظاهرا به سوی بافت آسیب دیده مغز حرکت نکنند اما وضعیت سکته موش‌ها نسبت به آنهایی که این سلول‌ها را دریافت نکرده بودند بهبود بهتری از خود نشان داد.

طی ۲۴ ساعت آنها بهبود سریع‌تری از خود نشان دادند و دو هفته بعد در آزمون‌های رفتاری تقریبا نمره‌های طبیعی و معمولی گرفتند.

تزریق زود هنگام این سلول‌ها ممکن است حتی “واکنش زنجیره‌ای ” معمولی آسیب بافتی را که در پی سکته مغزی روی می‌دهد مختل کند. در سکته مغزی آسیب‌های اولیه به سلول‌های اضافی بیشتری در اطراف ناحیه سکته کرده خسارت وارد می‌کند.

سلول‌های بنیادی به دست آمده از سلول‌های چربی سلول‌های فراوانی دربدن می باشند که می‌توان آنها را بدون جراحی‌های تهاجمی از بدن جمع آوری کرد.

با این حال دانشمندان می‌گویند آزمایش‌های انسانی سلول بنیادی درمانی در آینده نزدیک امکان پذیر نخواهد بود و هنوز راه بسیاری تا آن باقی است.


MehrNews Rss Feed
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۳نظر ثبت شده
  1. محمد گفت:

    یه مسلمان پیدا بشه جواب سوال را بده من که خدایی آگه بلد بودن جواب میدادم

  2. مجتبیخ گفت:

    آگه سلول درمانی برای سکته های مغزی راه بیفتد خیلی عالی میشه

  3. حمید گفت:

    با سلام و خسته نباشی خدمت همه عزیزانے که شب و روز برای حفظ سلامتی مردم تلاش میکنن.مادرم دارای ۵۵سال سن ۷ماه است دچار عارضه سکته مغزی شده و از طرف راستش فلج شده از عزیزان زحمتکش سوال داشتم آیا سلول درمانی برای سکته مغزی شدنی است که مادر ما از این طریق درمان شود خدا وکیلی جوابم را بدهید۰۹۱۷۹۲۱۶۳۸۰تشکر فراوان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ