دریاچه ارومیه دگر باره سرخ شد!

افزایش دمای هوا در فصل تابستان کابوسی دوباره برای دریاچه ارومیه؛

افزایش دمای هوا در فصل تابستان امسال نیز آغاز کابوسی دوباره برای دومین دریاچه شور جهان است به طوریکه کاهش سطح آب و افزایش میزان غلظت نمک رنگ دریاچه ارومیه دگر باره سرخ شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران طی تحقیقات انجام شده از ۱۲سال پیش تا کنون نمودار تر از آب پاک ملی دریاچه ارومیه رو به پایین است و مطالعات مدیریت زیست بومی حوضه آبریز دریاچه ارومیه که با همکاری بانک جهانی به اتمام رسیده نشان می دهد دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریچه شور جهان تا کمتر از ۲۰ سال آینده با بحران شدیدی مواجه خواهد شد.
فاضل معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست احیا و نجات دریاچه ارومیه به عنوان یکی از تالابهای بین المللی در اولویت برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست می داند و می گوید: دریاچه ارومیه که طی دهه اخیر با انواع مشکلات دست و پنجه نرم می کند و به اعتقاد کارشناسان نفسهای آخرش را می کشد از ۲سال گذشته تابستانها به رنگ سرخ گراییده و علامت هشدار برای نجات این زیست بوم را به صدا در می آورد.
وی ادامه داد: موضوع بارورسازی ابرها یکی از پروژه های اولویت دار احیای دریچه ارومیه است.
وی استفاده از ظرفیت های قانون گذاری و کسب نظرات مجلس را اقدام بعدی در راستای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و اظهار داشت: در این راستا جلسات هماهنگی با مجمع نمایندگان ۳ استان با حضور اعضای فراکسیون محیط زیست و کمیسیون جهاد کشاورزی برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه احیا و نجات دریاچه ارومیه فرایند مشارکتی طولانی مدت را می طلبد تصریح کرد: نجات دریاچه ارومیه یکی از اولویت های اصلی دولت بوده که با تشکیل کار گروه ویژه احیای دریاچه ارومیه طرحهای بارورسازی ابرها، انتقال بین منطقه ای آب، افزایش تسهیلات اجرای طرحهای آبیاری نوین در حوزه ابخیز دریاچه ارومیه از طرحهایست که هم اکنون در مرحله آغاز عملیات اجرایی و یا تعیین پیمانکار برای اجرا قرار دارند.
گفتنی است: مساحت این دریاچه بیش از ۵۷۰ هکتار است. با به خطر افتادن وضعیت این دریاچه علاوه بر تهدیدات زیست محیطی استان حیات گونه های با ارزشی و نادر کشور از جمله گوزن زرد ایرانی و… نیز به خطر می افتد./ل


باشگاه خبرنگاران

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.