در صورت اجرای کامل قانون هدفمندی؛ بنزین سال ۹۳ باید ۱۷۶۰ تومان می شد

گردآوری توسط گروه خودرو ممتازنیوز

در صورت اجرای کامل قانون هدفمندی؛ بنزین سال 93 باید 1760 تومان می شد

در صورت اجرای کامل قانون هدفمندی؛
بنزین سال ۹۳ باید ۱۷۶۰ تومان می شد

پرشین خودرو: مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان اینکه در سالجاری مبلغ ۲۱۰ هزار میلیارد تومان سوخت در کشور سوزانده شد، گفت: در صورت اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه ها قیمت بنزین در سال ۹۳ باید ۱۷۶۰ تومان می شد که البته این امر عملی نخواهد شد.

به گزارش ممتازنیوز، نصرالله سیفی روز یکشنبه در همایش بین المللی رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی، اظهار داشت: پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی به دلیل بالارفتن نرخ ارز، اثرات این طرح خنثی شد.
وی افزود: براساس قانون هدفمندی یارانه ها قرار بود قیمت نفت و فرآورده های نفتی براساس ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس و قیمت گاز براساس ۷۵ درصد قیمت گاز صادراتی تعیین شود که چنین اتفاقی نیفتاد.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان اینکه براساس قانون، قیمت گذاری حامل های انرژی، باید تابع قیمت ارز و قیمت فوب خلیج فارس باشد، گفت: اگر این فرمول قیمت گذاری اعمال شود، قیمت بنزین در سال باید ۱۷۶۰ تومان و قیمت گازوییل ۱۸۵۰ تومان شود.
سیفی اضافه کرد: براساس قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت نفت کوره ۱۴۶۰ تومان و قیمت نفت سفید نیز به ۱۸۵۰ تومان افزایش یابد.
وی خاطرنشان کرد: براساس آمار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، ۷۵ درصد بنزین مصرفی در کشور مربوط به بنزین یارانه ای ۴۰۰ تومانی و ۲۵ درصد نیز مربوط به بنزین آزاد است.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان اینکه نرخ گاز در کشور ما بسیار پایین است، اظهار داشت: مصرف گاز در ایران به اندازه مصرف گاز در اتحادیه اروپا است که البته بخش عمده ای از آن در بخش خانگی سوزانده می شود.
سیفی گفت: اگر قرار باشد که قیمت گاز براساس قانون هدفمندی یارانه ها افزایش یابد، نرخ هر مترمکعب گاز باید از ۷۰ به یکهزار و ۸۷۰ تومان افزایش یابد.
وی با اشاره به رعایت نکردن الگوی مصرف گاز در کشور، گفت: اگر دو فاز جدید پارس جنوبی نیز به بهره برداری برسد به دلیل رشد مصرف گاز همچنان مشکلات کمبود گاز باقی خواهد ماند.
مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان اینکه در حال حاضر برای گاز طبیعی ۸۴ درصد یارانه پرداخت می شود، افزود: همچنین برای بنزین ۷۷ درصد و برای گازوییل ۸۱ درصد یارانه توسط دولت پرداخت می شود.
سیفی گفت: در سال مبلغ ۲۱۰ هزار میلیارد تومان سوخت در کشور سوزانده شد که پیش بینی می شود در سال آینده این رقم به ۲۵۴ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
وی خاطرنشان کرد: قرار بود منابع حاصل از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها به بخش بهداشت، تولید، مسکن و بهینه سازی مصرف سوخت اختصاص یابد که با اجرای نادرست این طرح، هیچ کدام از این اهداف تحقق نیافت.


پرشین خودرو |
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ