در مذاکره آمریکا و طالبان چه گذشت؟

مقامات آمریکایی اعلام کردند: با طالبان گفتگویی روراست و حرفه‌ای داشتیم .

در مذاکره آمریکا و طالبان چه گذشت؟

به گزارش ممتاز نیوز، مقامات ایالات متحده آمریکا اعلام کردند گفتگویی «روراست و حرفه‌ای» با نمایندگان طالبان داشته‌اند و در این گفتگو تأکید کرده‌اند که دربارهٔ طالبان «نه براساس حرف‌شان بلکه بر اساس عمل‌شان» تصمیم می‌گیرند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد که محور گفتگوهای یکشنبه در دوحه قطر تامین امنیت و پیشگیری از تروریسم، ایجاد امکان خروج ایمن شهروندان آمریکایی و افغان و نیز شهروندان دیگر کشورها و رعایت حقوق بشر از جمله تسهیل مشارکت زنان در اجتماع بوده است.

از سوی دیگر سرپرست وزارت خارجه طالبان نیز در این گفتگوها خواستار لغو تحریم بانک مرکزی افغانستان شده است. امیر خان متقی همچنین اعلام کرد واشنگتن از تمایل خود به «ارسال واکسن کرونا» به کابل خبر داده و طرفین درباره «گشایش فصلی تازه» در روابط دو کشور سخن گفته‌اند.

از سوی دیگر مقامات آمریکایی تأکید کرده‌اند که دیدار اخیر در ادامه مجموعه‌ای از «الزامات عملی» بوده و هیچ ربطی به «مشروعیت‌بخشی یا به‌رسمیت‌ ‌شناختن» گروه طالبان نداشته است.

چالش کنونی کشورهای غربی آن است که در عین مشروعیت ندادن به گروه طالبان، کمک‌های بشردوستانه را به جامعه نیازمند افغانستان برسانند.

همزمان با خروج نیروهای ناتو از افغانستان، گروه طالبان در میانه ماه اوت سال جاری پس از حدود بیست سال دوباره قدرت را در افغانستان به دست گرفت.

انتهای پیام/

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.