در مناطق آزاد به دنبال حمایت نظام‌مند حضور خانواده‌ها هستیم

معاون فرهنگی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد با تاکید بر اینکه در مناطق آزاد به دنبال آن هستیم که حضور خانواده را به صورت کاملا نظام‌مند حمایت کنیم، گفت: مناطق آزاد باید عرصه‌ای برای ورود خانواده‌ها باشد و اگر خانواده آمد؛ زیست عفیفانه هم محقق می‌شود.

در مناطق آزاد به دنبال حمایت نظام‌مند حضور خانواده‌ها هستیم

به گزارش ممتاز نیوز، مهدی حسین‌زاده در همایش زیست عفیفانه، از مجموعه برنامه‌های رویداد فرهنگی گوهرشاد که همزمان با هفته عفاف و حجاب در مرکز همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد انزلی برگزار شد، اظهار کرد: به تعبیر شهید مطهری باید در امر حجاب مسئله اصلی را تشخیص دهیم که آیا مسئله حضور زنان در جامعه است یا نه.

وی با اشاره به اینکه در این همایش بالاترین شخصیت حقوقی یک بانوی ارزشمند با سمت معاون رئیس جمهور است، افزود: پس مسئله به حضور بانوان نیست مسئله اصلی کالایی شدن زن است که زن به مثابه کالا نگاهی نولیبرالیستی است.

معاون فرهنگی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: وقتی زن کالا شد خودآرایی و بی‌حجابی معنا پیدا می‌کند و این معنایی است که اسلام نمی‌پذیرد.

حسین‌زاده تاکید کرد: اسلام به دنبال آن است که زن در همه عرصه‌ها و از همه مهمتر در زمینه‌های معنوی به اوج برسد و آن چیزی است که ما به عنوان انسان مسلمان باید به دنبالش باشیم.

وی ادامه داد: باید بفهمیم زن کالا نیست و ابزاری برای بهره‌مندی و تمتع محسوب نمی شود و باید بدانیم‌ تقدس خانواده و زندگی زناشویی در این است که نگاه ما با نگاه نولیبرالیسم کاملا متفاوت است و در دو جبهه مقابل قرار دارد.

معاون فرهنگی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد با تاکید بر اینکه آزادی معنا دارد، البته نه یک آزادی از تمام‌ قیود بلکه آزادی به معنای آزادی ایجابی و آزاد بودن در رسیدن به اهداف ارزشمند معنوی و الهی، گفت: در دولت عدالت و جمهوریت مسئله بانوان این کشور مورد توجه قرار گرفت که متاسفانه بعد از دوران جنگ روسای دولت های مختلف نسبت به این مسئله بی‌توجه بودند.

حسین‌زاده افزود: باید تا می‌توانیم‌ نگاه کالایی را از زن بزداییم وقتی این بستر  فراهم‌ شد می‌توان از عدالت اجتماعی راجع به بانوان‌ محترم صحبت کرد و وقتی زن ارزشمند شد خانواده ارزشمند می‌شود و وقتی خانواده مورد توجه قرار گرفت پیشرفت حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه در مناطق آزاد به دنبال آن هستیم حضور خانواده را به صورت کاملا نظام‌مند حمایت کنیم، تصریح کرد: مناطق آزاد باید عرصه‌ای برای ورود خانواده‌ها باشد و اگر خانواده آمد؛ زیست عفیفانه هم محقق می‌شود و اگر بستر به گونه‌ای فراهم شد که خانواده‌ها به راحتی توانستند حضور پیدا کنند و این مناطق به طبقه خاصی اختصاص پیدا نکرد و به مردم برگشت زیست عفیفانه محقق می‌شود.

معاون فرهنگی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: اشکالی که نسبت به مناطق آزاد وجود دارد اختصاص آن به یک عده خاص است و مناطق آزاد حیاط خلوت شده و وقتی پای مردم از عرصه‌ای جدا شود فساد در آنجا رخنه می‌کند.

حسین‌زاده خاطرنشان کرد: در دولت عدالت و جمهوریت در کلام آیت‌الله رئیسی جمهوریت یعنی مردم باید تصدی‌گر باشند و از مناطق آزاد سوال می‌پرسم نقش مردم کجاست و چرا تعاونی‌ها جایگاهی در مناطق ندارند و چرا ساکنان و بومیان مناطق آزاد بهره چندانی از منطقه نمی برند؟!

وی تصریح کرد: وقتی در منطقه آزاد می‌توانیم از اسلامی شدن آن حرف بزنیم که عدالت اجتماعی و اقتصادی در آن محقق شود؛ وگرنه بهره‌مندی عده‌ای خاص کار ارزشمندی نیست.

حسین‌زاده بیان کرد: در دوره جدید با فراخواندن تمام نخبگان و فرهیختگان عدالت اجتماعی را که تاکید رئیس جمهور مردمی است آغاز می کنیم و این مهم حضور فرهیختگان و نخبگان را می‌طلبد و ما باید اول زمینه آن را فراهم کنیم و به مطالبه عمومی تبدیل شود زیرا وقتی مسئله‌ای مطالبه عمومی شد مسیر هموار می‌شود.

معاون فرهنگی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: در گام اول تعاونی‌های مردمی است که باید مردم در این فرصت‌ها سهیم شوند و ضرورت ورود نخبگان و جوانان و پژوهشگران نیز بیش از پیش اهمیت دارد و از نخبگان و فرهیختگان می خواهم که مشاور ما در این امور باشند.

همچنین در این مراسم علی‌اوسط اکبری مقدم، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز با اشاره به میزبانی منطقه آزاد انزلی برای رویداد ملی گوهرشاد و همایش زیست عفیفانه، اظهار کرد: شاید نگاه‌ها در حجاب فقط به طرف زنان جامعه برود ولی در قرآن کریم خداوند حجاب را به مردان و زنان تاکید کرده است.

وی با اشاره به اینکه حجاب مختص افراد خاص جامعه نیست و فقط در پوشش چادر نیست، افزود: حجاب در زوایای مختلف رفتار بشری از جمله حجاب در نگاه و حجاب در رفتار تاکید شده است.

اکبری مقدم تصریح کرد: اینکه در امر حجاب زنان‌ مورد تاکید بیشتری هستند زیرا زنان بخش با اهمیت خلقت و مصدر زیبایی هستند و لذا مورد اهمیت و تاکید بیشتر حجاب قرار می گیرند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به انتخاب منطقه آزاد انزلی به عنوان دبیرخانه همایش ملی گوهرشاد تاکید کرد: اینجا سرزمینی است که از اقصی نقاط کشور و جهان گردشگران با فرهنگ‌های مختلف حاضر می‌شوند و قطعا ما به صورت ویژه به این موضوع مهم می‌پردازیم.

در این مراسم از بانوان موفق و فعال شهرستان بندر انزلی در بخش‌های مختلف حوزه عفاف و حجاب تجلیل شد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ