در هفت ماهه سال‌جاری مبادلات تجاری ایران از مرز ۵۶ میلیارد دلار گذشت

به گزارش تفسیری ممتازنیوز iبه نقل از باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ یکشنبه ۷ آبان ۹۱،

حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای خارجی در هفت ماهه سال‌جاری از ۵۶ میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار فراتر رفت.

به گزارش تفسیری سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران، عباس معمارنژاد، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با اعلام این خبر گفت: طی هفت ماهه سال بالغ‌بر ۴۵ میلیون تن کالا iبه ارزش ۲۴ میلیارد و ۶۷۴ میلیون دلار با احتساب میعانات گازی iبه خارج از کشور صادر و ۲۳ میلیون و ۵۴۴ هزار تن کالا iبه ارزش ۳۱ میلیارد و ۷۱۲ میلیون دلار وارد کشور شد.

وی افزود: میزان صادرات و واردات کشور در این مدت نسبت iبه‌مدت مشابه سال پیش iبه ترتیب ۴۴/۱ درصد و ۹۴/۷ درصد کاهش داشت.

رئیس کل گمرک ایران افزود: پروپان مایع شده در ظروف یک‌هزار سانتی‌متر مکعبی و بیشتر، کود اوره، پلی‌اتیلن گریدفیلم، سه قلم عمده کالاهای صادراتی در مدت مزبور بود.

وی اظهارداشت: در این مدت عراق با واردات ۳ میلیارد و ۵۵۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۹۸۵ میلیون دلار، چین با ۲ میلیارد و ۹۶۲ میلیون دلار، افغانستان با یک میلیارد و ۶۱۶ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۵۲۱ میلیون دلار پنج کشور عمده واردکننده کالاهای کشورمان بودند.

معاون وزیر اقتصاد درخصوص نوع و ترکیب کالاهای وارداتی نیز گفت: در هفت ماهه سال‌جاری شمش از آهن و فولاد غیرممزوج با یک میلیارد و ۳۶۲ میلیون دلار، دانه گندم سخت با یک میلیارد و ۲۱۱ میلیون دلار، دانه ذرت دامی با یک میلیارد و ۱۲۹ میلیون دلار، کنجاله و سایر آخال‌های جامد از دانه سویا با یک میلیارد و ۱۴ میلیون دلار، برنج نیمه سفیدشده یا برنج کامل سفید شده با ۶۸۱ میلیون دلار عمده‌ترین کالاهای وارداتی بودند.

معمارنژاد گفت: امارات متحده عربی با صدور ۶ میلیارد و ۳۸۲ میلیون دلار کالا، چین با ۴ میلیارد و ۵۲۳ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۹۸۶ میلیون دلار، جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار و سوئیس با یک میلیارد و ۹۰۴ میلیون دلار مهم‌ترین کشورهای صادرکننده کالا iبه ایران بودند./س


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *