دلار در بودجه حدود ۲۱۰۰ تا ۲۱۳۰ تومان

۱۳م اسفند ،

بینا- سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، افزایش منابع صندوق توسعه ملی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را از نقاط قوت بودجه سال ۹۲ برشمرد و گفت: در بودجه سال آتی نرخ دلار براساس قیمت شناور مدیریت شده تعیین شده است.
به گزارش بینا، غلامرضا کاتب در خصوص میزان بودجه در نظر گرفته شده برای اقتصاد مقاومتی در بودحه سال ۹۲ به فارس اظهار داشت: کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی یکی از مباحث اقتصاد مقاومتی است که این مهم در بودجه سال ۹۲ لحاظ شده است.
وی با بیان اینکه در این بودجه حدود ۱۳ درصد کاهش درآمد نفت در نظر گرفته شده گفت: یعنی از ۶۰ درصد مصرف هزینه های وابسته به نفت به رقمی حدود ۴۳ درصد کاهش پیدا کرده که این درصد کمک بسیار مناسبی در بحث اقتصاد مقاومتی است.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به بعضی موارد خلاف اقتصاد مقاومتی که در بودجه لحاظ شده است، عنوان کرد: در بخش تولدگرایی و سرمایه های عمرانی در سال ۹۱ با بودجه ۳۹ میلیارد ریال اکنون در سال ۹۲ این رقم به ۳۷ میلیارد ریال کاهش یافته که این مقدار خلاف اقتصاد مقاوتی است.
کاتب اضافه کرد: در بحث تسویه طراز عملیاتی نیز با ۱۰ درصد رشد منفی در بودجه مواجه هستیم که این مورد نیز در جهت خلاف اقتصاد مقاومتی است.
وی اظهار داشت: در واقع افزایش سقف بودجه به ۲۸٫۵ تا ۲۹ درصد بسیار بسیار است و باید منتظر بود تا ببینیم چگونه می توان افزایش هزینه های جاری که حدود ۲۷ درصد است، را کاهش داد.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درخصوص قیمت نفت و نرخ ارز در بودجه سال ۹۲، گفت: در بودجه سال آینده قیمت نفت ۹۵ دلار تعیین شده اما قیمت دلار براساس قیمت شناور مدیریت شده، توسط بانک مرکزی مدیریت می گردد و براساس محاسبه اعداد و ارقام، رقمی حدود ۲۱۰۰ تا ۲۱۳۰ تومان پیش بینی شده است.
کاتب با اشاره به نقاط قوت و مثبت بودجه سال آینده، عنوان کرد: افزایش منابع صندوق توسعه ملی و افزایش ۱۶ درصد درآمدهای مالیاتی و کاهش وابستگی به نفت را می توان از نقاط قوت بودجه سال ۹۲ برشمرد.

RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *