دلایل افزایش قیمت طلا تا پایان سال۲۰۲۱

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

بینا:کارشناس ارشد موسسه کامپس گلوبال مارکت پیش بینی می کند قیمت جهانی طلا تا قبل از پایان سال۲۰۲۱میلادی حدود ۵درصد افزایش خواهدیافت.

به گزارش ممتاز به نقل از سیتی ای ام، اندرو سو کارشناس ارشد موسسه کامپس گلوبال مارکت در مصاحبه با CNBC گفت: زمانی که بهای جهانی طلا کاهش می یابد میزان تقاضای خرید این فلز با افزایش روبرو می گردد.

“سو” معتقد است قیمت اونس جهانی طلا به کف قیمتی ۱۲۰۰دلار رسیده و به کمتر از آن نخواهد رسید. قیمت طلا امروز در پی تضعیف ارزش دلار رشد کرده و به بیش از ۱۲۶۰ دلار رسیده است.

کاهش ارزش دلار آمریکا

 اخیرا کاهش ارزش دلار آمریکا تا حدی قیمت طلا را بالا برده است اما توقف زودهنگام محرک پولی به رشد بهای این فلز پایان خواهد داد.

مایک وان داکلین از موسسه اسندو مارکت صبح امروز گفت: افت اخیر ارزش دلار آمریکا به نفع قیمت جهانی طلا بوده و بهای این فلز توانسته بار دیگر به بالای سطح مقاومتی ۱۲۵۰ دلار برسد. سطح مقاومتی بعدی نیز ۱۲۹۰ دلار خواهد بود.

روز قبل گمانه زنی سرمایه گذاران به کاهش قریب الوقوع محرک پولی آمریکا ارزش یورو در برابر دلار آمریکا را به بالاترین حد خود طی شش هفته اخیر رساند. امروز نیز در پی این موضوع ارزش دلار در برابر ین ژاپن به شدت کاهش یافته است.

 “سو” که معتقد است فدرال رزرو آمریکا در دسامبر سال جاری محرک پولی را کاهش نمی دهد پیش بینی می کند کاهش ارزش دلار طی چند ماه آتی افزایش قیمت طلا را به دنبال خواهد داشت.

جو سیر کاهشی در بازار طلا

 به عقیده این کارشناس اقتصادی زمانی که جو سیر کاهشی در بازار حاکم می گردد، که این امر روز قبل اتفاق افتاد ، میزان خرید افزایش می یابد.

کاهش محرک پولی آمریکا

به باور” سو ” عدم کاهش محرک پولی از سوی فدرال رزرو آمریکا قیمت جهانی طلا را افزایش خواهد داد.

نظر کارشناسان اقتصادی بر این است تا زمانیکه سرمایه گذاران اطلاعات بیشتری از زمان کاهش سیاست پولی آمریکا کسب کنند، بهای اونس طلا سست و بی حال باقی خواهد ماند.

از آنجایی که توقف محرک پولی آمریکا سبب افزایش نرخ بهره بانکی می گردد ، طلا جذابیت خود را از دست می دهد.

در همین حال سو معتقد است محرک پولی آمریکا( خرید اوراق قرضه ماهانه) تا سال آینده ادامه خواهد داشت و این امر رشد قیمت طلا را رقم خواهد زد.

این کارشناس اقتصادی بر این باور است علیرغم اینکه قیمت جهانی طلا به کاهش بیشتر حساس و آسیب پذیر است، افت قیمت سرمایه گذاران را دوباره به بازار سوق خواهد داد و افزایش تقاضا به تقویت قیمت طلا کمک خواهد کرد.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *