دلایل رشد واردات خودرو

دلایل رشد واردات خودرو

فربد زاوه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد:‌ آزادسازی واردات خودروهای سواری در ابتدای سال گذشته و نوسانات نرخ ارز دو دلیل اصلی رشد واردات خودرو در سال جاری است.

وی با بیان اینکه در شرایطی که نرخ ارز نوسان رو به بالا دارد، تجار و تولیدکنندگان سعی می‌کنند منابع ریالی خود را به منابع ارزی یا کالا تبدیل کنند، خاطرنشان کرد: بنابراین برخی واردکنندگان درصدد افزایش واردات با نرخ‌های فعلی ارز برآمده‌اند تا از یک سو از کاهش ارزش سرمایه ریالی خود جلوگیری کرده و از سوی دیگر بتوانند در آینده این کالا را به قیمتهای روز عرضه کنند.

این واردکننده خودرو ادامه داد: البته مهمترین دلیل رشد واردات نیز ممنوعیت واردات در گذشته بود؛ به‌گونه‌ای که در ابتدای سال گذشته واردات خودرو تازه آزاد شده بود و این موضوع تاثیر منفی بر آمار کلی واردات در سال ۱۳۹۰ داشت.

زاوه تصریح کرد:‌ بنابراین رشد واردات نه به دلیل مناسب بودن شرایط محیط کسب و کار و سود بالای ناشی از این فعالیت، بلکه تلاشی برای حفظ سرمایه و مصون داشتن آن از نوسانات رو به بالای نرخ ارز بوده است.

به گزارش ایسنا، پیش از این رییس کل گمرک ایران از افزایش ۲۹ درصدی واردات خودروهای سواری در پنج ماهه امسال خبر داده بود.

به گفته عباس معمارنژاد، در پنج ماه نخست امسال ۱۵ هزار و ۷۵۶ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۳۴۱ میلیون دلار وارد کشور شد که این رقم از نظر تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد.


دنیای خودرو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *