دلیل اصلی قطع رابطه کانادا با ایران فاش شد

با اوج گیری انتقادات در کانادا نسبت به تصمیم دولت این کشور برای تعطیلی سفارت خود در تهران و قطع روابط با ایران، مقامات این کشور درصدد پاسخگویی به این انتقادات برآمده و توضیحاتی را ارائه کرده اند.

با اوج گیری انتقادات در کانادا نسبت به تصمیم دولت این کشور برای تعطیلی سفارت خود در تهران و قطع روابط با ایران، مقامات این کشور درصدد پاسخگویی به این انتقادات برآمده و توضیحاتی را ارائه کرده اند. در این میان، وزیر خارجه این کشور به یکی از اصلی ترین دلایل قطع رابطه کانادا با ایران اشاره کرده است.

به گزارش «تابناک»، «جان برد»، وزیر امور خارجه کانادا روز گذشته طی اظهاراتی به انتقادات موجود درباره قطع روابط این کشور با ایران پاسخ داده و مدعی شده این تصمیم نه اقدامی یکباره، بلکه حاصل ماه ها ارزیابی و بررسی بوده است.

اما جالب ترین بخش از اظهارات برد، بخشی است که به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، وی پس از سخنرانی درباره «ارزش های کانادایی»، به سوالاتی در این رابطه پاسخ داده است.

وی در این سخنان با اشاره به موضوع «حقوق همجنس گرایان»، با افتخار اظهار داشته کانادا تاکنون به تعدادی از همجنس گرایان ایران کمک کرده از این کشور خارج شده و به کانادا بگریزند!

وی که این موضوع را یکی از دستاوردهای دولت خود دانسته، مدعی شده از زمان روی کار آمدن دولت هارپر در سال ۲۰۰۹، کانادا به حدود ۱۰۰ همجنس گرای ایرانی پناه داده است. برد محافظت از حقوق همجنس گرایان در عرصه بین المللی را یکی از اولویت های سیاست خارجی کانادا معرفی کرده است.

وی همچنین گفته «جیسون کنی»، وزیر مهاجرت کانادا در تلاش است کانادا را به پناهگاه امنی برای همجنس گرایان ایران تبدیل کند.

به این ترتیب، در حقیقت برد آنچه عدم رعایت «حقوق همجنس گرایان» در ایران خوانده را به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل قطع روابط کانادا با ایران معرفی کرده است.

البته هنوز مشخص نیست آیا سخنان برد درباره «ارزش های کانادایی» تا آن حد قانع کننده خواهد بود که «جامعه کانادایی» را از انتقاد بیشتر به دولت این کشور بر سر قطع رابطه با ایران بازدارد یا خیر.


Tabnak.IR | تابناک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ