دلیل تاخیر در ارائه لایحه بودجه

۱۰م اسفند ،

Multimedia_pics_1389_12_Economy_150.jpg

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با بیان این که شاید یکی از علل تاخیر در ارائه لایحه بودجه انتظار برای تصویب لایحه مالیاتی بود، گفت: به رغم تصویب لایحه مالیاتی با توجه به شرایط اقتصاد کشور، بعضی موارد لایحه مالیاتی را در لایحه بودجه ۹۲ پیش‌بینی کردیم.

رحیم ممبینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دربارهٔ نقش مالیات در اقتصاد اظهار کرد: یکی از نقاط قوت برای اقتصاد این است که مالیات را وارد اقتصاد ملی کرده و متناسب با شرایط برای کمک به تولید و اشتغال از ابزار مالیات استفاده کنیم.

وی در ادامه با بیان این که لازمه این امر این است که مالیات انعطاف داشته باشد، گفت: اگر این اتفاق بیفتد عدالت اجتماعی مالیات نیز برقرار می‌شود.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با بیان این که اکنون در ارتباط با مشاغل و بعضی موسسات عدالت مالیاتی وجود ندارد، افزود: بعضی موسسات از معافیت مالیاتی برخوردارند اما می باشند موسسات دیگری با همان نوع فعالیت که دارای معافیت نیستند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به نقش ۵۳ هزار میلیارد تومانی مالیات در لایحه آیا برای تحقق این درآمدها نیازمند تصویب لایحه مالیاتی نیستیم؟ تصریح کرد: شاید یکی از علل تاخیر در ارائه لایحه بودجه انتظار برای تصویب لایحه مالیاتی بود چرا که اگر تصویب می‌شد، دست ما را در تعریف درآمدهای مالیاتی باز می‌گذاشت.

ممبینی در ادامه افزود: به رغم تصویب لایحه مالیاتی با توجه به شرایط اقتصاد کشور بعضی موارد لایحه مالیاتی را در لایحه بودجه ۹۲ پیش‌بینی کردیم و تصویب لایحه مالیاتی توسط مجلس می‌تواند به درآمدهای غیرنفتی و از همه مهم‌تر عدالت مالیاتی کمک کند.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی در پاسخ به این که آیا لایحه مالیاتی تا پایان سال به تصویب می‌رسد، اظهار کرد: این امر را باید از مجلس سوال کنید اما مجلس تا ۲۰ اسفندماه تعطیل است و پس از آن هم لایحه سه دوازدهم بررسی می‌شود و زمانی برای تصویب لایحه در سال جاری باقی نمی‌ماند اما اگر لایحه به موقع تصویب شود کمک بسیاری به ما می‌شود و امیدواریم در تصویب لایحه بودجه ۹۲ در این زمینه کمک شود.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *