دلیل منتشر نشدن متن توافق ایران و ۱+۵

به گزارش گروه وبگردی ممتاز نیوز:

سید عباس عراقچی: توافقاتی که در خصوص نحوه اجرا صورت گرفته است ، توافق شفاهی است و جنبه رسمی ندارد .

سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان  در پاسخ به این سئوال که نمایندگان مجلس خواهان انتشار متن توافق صورت گرفته بین ایران و ۱+۵ برای اجرای برنامه اقدام مشترک بوده اند ، گفت: توافقاتی که در خصوص نحوه اجرا صورت گرفته است ، توافق شفاهی است و جنبه رسمی ندارد .

وی با اشاره به اینکه این توافق با عنوان non paper به امضا رسیده است ، اظهار داشت : این عنوان در اصطلاح دیپلماتیک برای توافق های شفاهی غیررسمی به کار می رود که انتشار به آن جنبه رسمی می دهد ، در حالی که باید غیر رسمی بماند.

عراقچی گفت: در توافق مذکور جزئیات اجرای برنامه اقدام مشترک مطرح شده که دربارهٔ آن اطلاع رسانی شده است و در صورتی که نمایندگان مجلس نیز هر گونه سئوالی داشته باشند با کمال میل پاسخگو خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سئوال که گفته می شود توافق مذکور در ۹ صفحه است ، اظهار داشت : به طور دقیق تعداد صفحات را نمی دانم . اما ۹ صفحه به طور کامل مربوط به اجرا نیست . این توافق به صورت بند – بند است که در هر بند ابتدا پاراگراف مربوط به برنامه اقدام مشترک ذکر شده و در زیر پاراگراف مربوطه نحوه اجرا بیان شده است .

عراقچی تصریح کرد: پس از شروع توافق اولیه مذاکرات گام نهایی شروع می شود که برای شروع مذاکرات لازم است خانم اشتون و آقای ظریف ملاقاتی داشته باشند . هنوز برای انجام این ملاقات زمان و مکان مشخصی در نظر گرفته نشده است.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *