ده‌نمکی، فرهنگنامه اسارت را به ناشر سپرد

به گزارش خبرنگار مهر، ۱۰ جلد اول «فرهنگنامه اسارت و آزادگان» شامل عناوین «کتاب‌شناسی اسارت»، «اسارت و آزادگان در جراید»، «فیلم‌نگار اسارت» و «اسارت و آزادگان به روایت تصویر» می‌شود.

هریک از این آثار، در قالب یک تا سه مجلد منتشر می‌شوند. برخی از آن‌ها به چاپ دوم می‌رسند و بقیه مجلدات، با اطلاعات جدیدتر به چاپ اول خواهند رسید.

بخش دیگری از فعالیت مسعود ده‌نمکی و گروه پژوهشگران جوان او به معرفی ۳۰ اردوگاه و زندان عراق مانند موصل و رمادی اختصاص دارد. هر اردوگاه و زندان در یک مجلد معرفی می‌شود و با این حساب، مجموعه ۴۰ جلدی «فرهنگنامه اسارت و آزادگان» تکمیل خواهد شد.

تاریخچه و ساختار جمعیتی و فیزیکی اردوگاه‌ها، تبیین فرماندهی عراقی‌ها و فرماندهان ایرانی در جمع اسرا و روزشمار وقایع اردوگاه‌ها از زبان آزادگان، بخشی از محتوای کتاب اردوگاه‌ها را شکل داده است.

پژوهش و تحقیق ۴۰ جلدی «فرهنگنامه اسارت و آزادگان»، حدود ۱۵ سال طول کشیده و بیش از ۱۰۰هزار صفحه اطلاعات را در اختیار علاقه‌مندان به پژوهش درباره اسارت قرار خواهد داد.

این مجموعه، پایان امسال به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی آغاز می‌شود و مرحله دوم تدوین آن، با نگاهی موضوعی به مقوله اسارت، در قالب ۲۰ تا ۴۰ مجلد آغاز خواهد شد.

مسعود ده‌نمکی با تأیید این خبر به خبرنگار مهر گفت که «فرهنگنامه اسارت و آزادگان» جزو آثار مرجع است و برای مراکز پژوهشی و دانشگاهی، محققان و فیلمنامه‌نویسان مفید خواهد بود.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ