دور جدید مذاکرات ایران و آژانس روز های ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت برگزار می شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از ایران هسته ای؛ علی اصغر سلطانیه پس از دیدار با مقامات آژانس اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران همواره مخالف سلاح های هسته ای بوده و کلیه فعالیت ها زیر نظر کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داشته و بدون وقفه ادامه خواهد داشت.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: به منظور نشان دادن حسن نظر و عزم سیاسی در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی و اثبات بی اساس بودن برخی ادعاها درباره فعالیت های هسته ای کشورمان، دور بعدی مذاکرات در ۲۴و ۲۵اردیبهشت ماه در نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در وین برگزار خواهد شد.

 

گفتنی است؛ ایران در نامه ای به آژانس آمادگی خود را برای از سر گیری مذاکرات اعلام کرده است.

 

تیم آژانس آخرین بار در روز های در روزهای ۱ و ۲ اسفند ۱۳۹۰ (۲۰ و ۲۱ فوریه ۲۰۱۲) به سرپرستی هرمان ناکارتس معاون مدیر کل در امور پادمان به تهران آمد اما مذاکرات این تیم با ایران به دلیل کارشکنی های یوکیا آمانو ناتمام ماند.

 

اختلاف اصلی ایران و آژانس در آن است که ایران عقیده دارد هرگونه دسترسی به پارچین باید پس از نهایی شدن یک مدالیته جامع میان ایران و آژانس انجام شود.

 

برخی کارشناسان می گویند گروه ۱+۵ باید موضع روشنی درقبال این مذاکرات اتخاذ کند.

 

احتمالا در مذاکرات آتی و ایران و آژانس در تهران بحث های ناتمام مانده درباره این مدالیته از سر گرفته خواهد شد ولی پیش بینی نمی شود تا نشست بغداد توافق نهایی حاصل شود.

 

ایران در نشست گذشته شورای حکام با انتشار سندی جامع ابعاد مختلف تخلف آژانس در توافقاتش با ایران را تشریح کرده است.

اخبار اخبار جذاب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *