دولت، اختیارات استانداران را افزایش دهد

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: با توجه به شرایط ویژه اقلیمی و فرهنگ بومی هر استان، واگذاری اختیارات از سطح وزارتخانه‌ها به استانداران می‌تواند منجر به توسعه استان‌ها شود بر این اساس دولت سیزدهم افزایش اختیارات استانداران را در دستور کار خود قرار دهد.

دولت، اختیارات استانداران را افزایش دهد

به گزارش ممتاز نیوز، محمد صالح جوکار درباره اهمیت واگذاری برخی اختیارات به استانداران و مدیران شهری گفت: یکی از مباحث مطرح شده در دولت سیزدهم، موضوع استانداران ویژه است؛ اگرچه در حال حاضر دستورالعمل‌هایی برای فرمانداری ویژه وجود دارد اما مبنای قانونی برای استانداران ویژه نداریم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ادامه داد: با این حال هیچ منع قانونی برای واگذاری برخی اختیارات به استانداران وجود ندارد و اتفاقاً تمرکززدایی یکی از تصمیمات خوب دولت است.

وی افزود: با توجه به شرایط ویژه اقلیمی و فرهنگ بومی هر استان، واگذاری اختیارات از سطح وزارتخانه‌ها به استانداران می‌تواند منجر به توسعه استان‌ها شود.

جوکار بیان کرد: اگر استانداران افراد مطیع، مدبر، کارآمد و انقلابی باشند، افزایش اختیارات آن‌ها می‌تواند به حل بخش مهمی از مشکلات امروزی در سطح ملی و استانی کمک کند.

وی ابراز کرد: افزایش اختیارات استانداران یکی از پیشنهادات کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به دولت بوده است و وزیر کشور در قالب ساختار مشخص اختیاراتش را به استانداران واگذار کند تا آن‌ها بر اساس پهنه جغرافیایی سرزمین خودشان تصمیمات بهتری گرفته و اجرائی کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصریح کرد: وقتی‌که در همین بخش تمرکززدایی صورت بگیرد و کار به استانداران واگذار شود مبنای آغاز رقابت سالم بین استان‌ها برای توسعه خواهد شد.

وی یادآور شد: مواردی مانند میزان توسعه و تولید ناخالص استانی می‌تواند شاخص‌های خوبی برای ارزیابی عملکرد استانداران باشد به‌شرط اینکه به آن ها اختیارات داده شود تا بتوانیم از آن‌ها مطالبه داشته باشیم.

جوکار عنوان کرد: افزایش اختیارات استانداران یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که می‌تواند دولت سیزدهم در دستور کار خود قرار دهد و تحت عنوان یک گفتمان واحد اختیارات لازم را به آن‌ها بدهد.

وی خاطرنشان کرد: در این صورت استانداران می‌توانند با بر اساس منابع انسانی و طبیعی موجود در استان، برنامه‌ریزی و بهترین فرصت‌ها را برای توسعه ایجاد کنند که لازمه آن افزایش اختیارات استانداران است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ